ABD, Nvidia’nın Çin ve Rusya’ya çip satışını kısıtladı

ABD, NVIDIA’nın yapay zeka çalışmalarında en çok kullanılan iki çip cinsinin Çin’e ihracatını durdurmasını istedi.

Yeni kararın Çinli şirketlerin yürüttüğü manzara yahut yüz tanıma üzere faaliyetlerin aksayabileceği ve NVIDIA’nın Çin’deki iş hacminin daralabileceği düşünülüyor.

Nvidia hisseleri, şirketin ABD hükümetinin Çin’deki satışları kısıtladığını söylemesinin akabinde Çarşamba günü genişletilmiş süreçlerde yüzde 6,5 düştü.

Nvidia, kısıtlamanın işletmelere satılan grafik sürece üniteleri olan A100 ve H100 eserlerini etkileyeceğini söyledi. Bu iki çip yapay zeka uygulamalarını hızlandıran en güçlü çipler ortasında yer alıyor.

Şirket, daha evvel 5,9 milyar dolar gelir öngörüyordu. Bu kısıtlamanın akabinde Çin’deki potansiyel satışlarda 400 milyon dolar gelir kaybedebileceğini umuyor.

Son yıllarda ABD hükümeti, Çinli şirketlerin çipleri askeri emellerle kullanabileceği yahut ticari sırları çalabileceği tasasıyla ABD’de üretilen çiplere ihracat kısıtlamaları uyguluyor.

Nvidia, Çin ile kimi eserlerde ihracatını sürdürmek için yeni bir lisans müracaatında bulunduğunu, fakat ABD hükümetinin bir muafiyet verip vermeyeceğini öngöremediklerini söyledi.

Yeni kural, Rusya’ya yapılan satışlar için de geçerli olacak. Fakat Rusya’ya uygulanan ekonomik yaptırımlardan sonra Nvidia’nın Rusya’da müşterisi epeyce azalmıştı. 

KAYNAK: CNBC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.