AB’den Suriye’ye kınama: Sorumlusu Beşar Esad ve müttefikleri

AB Dış Alakalar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell‘in ofisinden, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nin açıkladığı ve Suriye‘de son 10 yılda yaklaşık 307 bin sivilin öldürüldüğünün duyurulduğu raporla ilgili yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, “AB, on yılı aşkın müddettir devam eden çatışmalarda çok sayıda sivilin vefatına neden olan bu cürümlerin işlenmesini en güçlü halde kınıyor. Bu kabahatler, azap ve cezai prosedürler de dahil olmak üzere çoğunlukla Suriye rejimi ve müttefikleri tarafından işlendi” denildi.

Rakamların ülkede çatışmaların neden olduğu ortam sonucundaki dolaylı vefatları içermediğine dikkat çekilen açıklamada, “Çatışmanın başlangıcından bu yana AB, milletlerarası insani hukuku ihlal etmekten sorumlu olanlara hesap verme davetinde bulunuyor” sözü kullanıldı.

“AB, Suriye halkının yanında olmaya ve Suriye’nin birliği, egemenliği ve toprak bütünlüğüne bağlı kalmaya devam edecektir” denilen açıklamada, krizin tek tahlilin, BM Güvenlik Kurulu’nun 2254 sayılı kararında belirlenen yol haritasıyla mümkün olduğunun altı çizildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.