Adalar’a 100 milyon liralık deniz altı yatırımı

İstanbul Anadolu Yakası EDAŞ (Ayedaş), İstanbul’un simgelerinden olan Adalar ilçesi için 2021 yılında çalışmalarına başladığı deniz altı yatırımlarını 2022 yılının birinci yarısında tamamladı.

Ayedaş, yaz mevsiminde yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilen ve bilhassa hafta sonu ağır bir iç turizm hareketine sahip olan Adalar ilçesinde, beş katına kadar ulaşan güç tüketimini karşılayabilme emeliyle çizgilerin güçlendirilmesi için yeni yatırımlar planladı. Bu kapsamda sürdürülebilir ve kesintisiz güç sağlanabilmesi gayesiyle yatırım çalışmalarını sürdüren Ayedaş, 100 milyon TL fiyatındaki güç yatırımını gerçekleştirdi.

DENİZ ALTINA TOPLAM 13 KİLOMETRELİK KABLO DÖŞENDİ

Ayedaş üç fazdan oluşan yatırım kapsamında; Dragos ile Burgazada ortasında yaklaşık 7 kilometre, Dragos ile Heybeliada ortasında yaklaşık 4,5 kilometre ve Büyükada ile Heybeliada ortasında yaklaşık 1,5 kilometre olmak üzere toplamda 13 kilometrelik orta tansiyon deniz kablosu tesis etti.

Ayedaş’ın gerçekleştirdiği yatırım kapsamında tesis edilen kabloların, tedarik sürekliliğini sağlamak ve hizmet kalitesini artırmak için son teknoloji yollarına nazaran ve deniz altı şartlarında uzun yıllar çalışmaya uygun olarak üretimi sağlandı. Tek modül olarak tesis edilerek hizmete alınan kablolar sayesinde, Adalar ilçesinin elektrik tedarik sürekliliğine ait risklerin asgarî düzeye indirilmesi hedeflendi.

Daha evvel de kapasite artışı ve tedarik sürekliliğini sağlamak ismine, 2014 ve 2020 yılları ortasında Adalar İlçesi’nde yatırımlar yapan Ayedaş, yaklaşık 32 kilometre orta tansiyon deniz kablosu, irtibatlarının yapılması için yaklaşık 7 kilometre orta tansiyon kara kablosu, bir adet dağıtım merkezi ve bir adet güç trafosu tesis etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.