Adalet Bakan Yardımcısı’nın hastane müdürü ağabeyi Rüştü Moğul hemşireyi darbetti

Adalet Bakan Yardımcısı Yakup Moğul’un ağabeyi, Zonguldak Bayan Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde İdari ve Mali İşler Müdürü olarak misyon yapan Rüştü Moğul, hastanede vazifeli hemşire His Güneş’e kelamlı ve fiziki şiddet uyguladı. Moğul’un akabinde sürücüsü tarafından da şiddet gördüğünü söyleyen hemşire, olay sonrasında darp raporu alarak şikayetçi oldu.

BirGün’ün haberine nazaran, Duygu Güneş, koli içerisinde sokağa atılmak üzere olan kediyi korurken şiddete uğradığını açıkladı. Güneş, yaşadığı olayın nasıl başladığını şöyle anlattı:

“4 yıldır Zonguldak Bayan Doğum ve Çocuk Hastanesi Yeni Doğan Ünitesi’nde hemşireyim. Birebir vakitte bir hayvanseverim. Hastane içine girmiş olan bir kedinin koliye konulup bir yere atılacağı konusunda bilgi geldi. Ben çabucak aşağıya indim. Müdür beyefendi ile giriş katta karşılaştık. Elinde kutuyla hastaneden çıktı. Gerisinden, ‘Müdür beyefendi kediyi nereye götürüyorsun?’ dedim. Döndü ve bana ‘sana ne lan’ dedi. Garaja yanlışsız yürümeye devam etti. Gerisinden garaja gittim. ‘Kediyi nereye götürüyorsunuz bana verin. Madem bir problem var ben alırım’ dedim. ‘Sana ne lan, ben hastane müdürüyüm sana mı soracağım?’ diyerek üstüme yürüdü. Ben tekrar sakinliğimi koruyarak, ‘Müdür Beyefendi kediyi bana verin, bu biçimde olmaz…’ Hayvan da kutunun içinde çok derecede korkmuş bir formda ağlıyordu. Aracın kapısını açarak kedinin bulunduğu kutuyu içeriye fırlattı. Kapıyı kapattı. Kendisi de aracın ön tarafına binecekti, önüne geçtim, kediyi istedim.”

‘DUYGU GÜNEŞ’E GÖSTERİLEN ŞİDDET TÜM SIHHAT İŞÇİLERİNE YAPILMIŞTIR’

KESK’e bağlı Sıhhat İşçileri Sendikası (SES) Zonguldak Şubesi ve Şube Lideri Aytekin Aygün, hemşire His Güneş’e şiddet uygulamasına reaksiyon gösterdi. Aytekin Aygün açıklamasında, “Bugün burada, artan şiddet kültürünün nerelere kadar uzandığını konuşmak için toplandık. Somut ve acı bir örnek olarak hemşire arkadaşımız His Güneş’in maruz bırakıldığı şiddeti, basın ve kamuoyuyla paylaşmak için toplandık. İş yerlerimizde uğradığımız yıldırma ve ruhsal şiddeti reddederken bir üyemizin hastane müdürü ile yanındaki diğer bir çalışan tarafından darp edildiğini öğrenmek sabrımızı taşıran son damla olmuştur. Hemşire His Güneş’e yapılan, özelde tüm hayvan dostlarına ve bayanlara, genelde ise tüm sıhhat işçilerine yapılmıştır. İsimli süreç başlatılmış olup sendikamız hemşire arkadaşımızın yanındadır ve sürecin takipçisi olacaktır” sözlerini kullandı.

Şiddet faillerinin çalışma ortamından uzaklaştırılması gerektiğini söyleyen Aygün konuşmasına şöyle devam etti:

“Yaşanan olay gösteriyor ki hemşire arkadaşımıza şiddet uygulayan onu darp etmekte sakınca görmeyenler, bu gücü ‘müdür’ ve ‘erkek’ olmaktan almış ve gösterdiği şiddette bir beis görmemiştir. Yaratılan şiddetin tüm hastanenin havasını zehirleyeceği ortadadır. Bizler, sağlıkçı arkadaşlarımızın güvenliği ve iş barışı için şiddet faillerinin çalışma ortamından uzaklaştırılması gerektiğini düşünüyoruz. Bugün bir hemşirenin elinin üstüne kapatılan kapı yarın hepimizin yüzüne kapatılacaktır. Bugün bir hemşirenin kollarını sıkıp morartan eller yarın hepimizin soluğunu kesecektir. Ve bugün sessiz kalınan, reddedilmeyen, görmezden gelinen şiddet yarın her yerde meşrulaşacaktır. Uygulayıcısı kim olursa olsun, şiddetin ifşa edilmesi sürecinde alacağımız halin şiddeti durdurmaya yarayacağını biliyoruz. Fakat ses çıkararak, reddederek engellenebileceğinin farkındayız. Susmuyoruz, korkmuyoruz, omuz omuza çabayı sürdürüyoruz.”

SAĞLIK-SEN ZONGULDAK ŞUBESİ’NDEN MOĞUL’A DESTEK

Yaşananların kamuoyuna yansımasının akabinde Memur-Sen’e bağlı Sağlık-Sen Zonguldak Şube Lideri Mehmet Ali Kara da açıklama yaptı.

Kara, “Hastane içerisinde bulunan kedi ve bahçede bulunan köpeklere yönelik idarenin yaptığı hayvanları hastane dışına çıkarma hareketi hayvan düşmanlığı değil, tersine insan sıhhatini önemseme ve hayvanları doğal hayat alanlarına döndürmedir. Hak arama çabası verenler haksız yere bir idareciyi linç etme teşebbüsü yapılan hak gayretine en büyük ihanettir” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.