Adidas’ın Sansürsüz Meme Gösterdiği Reklamı Yasaklandı

Dünyanın en büyük spor giyim markalarından birisi olan Adidas, yakın zamanda Twitter’da paylaştığı bir reklam ile tartışma yarattı. Kadınlar için sütyen reklamı yapan Adidas, reklamıyla paylaştığı görseldeyse onlarca sansürsüz meme fotoğrafına yer verdi. Reklamdaki görsel Twitter kurallarını ihlal etmiyor olsa da yetkili bir kurumun radarına girdi.

Birleşik Krallık’ın reklamları denetleme kurumu “Reklam Standartları Kurumu (ASA)”, Adidas’ın reklamı hakkında bugün bir açıklama paylaştı. Şu ana kadar reklamdaki çıplaklık nedeniyle 24 şikâyet geldiğini açıklayan kurum, şikâyetlerin ardından reklamın yasaklandığını açıkladı.

Reklamın kadınları cinselleştirmekle ilgisi olmadığı söylenirken, yasaklama sebebinin gerekçesi de açıklandı

Kurum tarafından bugün paylaşılan kararda reklam hakkında gelen şikâyetlerin, çıplaklığın “kadını nesneleştirmek ve cinselleştirmek için” kullanıldığını öne sürdüğüne yer verildi. Kurum, kendi açıklamasındaysa bu fikre katılmadığını, fakat yine de çıplak meme fotoğraflarına yer verilmesine karşı olduklarını şu şekilde açıkladı:

“Kadınların tasvir edilme şeklinin müstehcen olduğunu veya onları nesneleştirdiğini düşünmememize rağmen, çıplak meme gösteriminin açık çıplaklık olarak görülebileceğini düşündük. Reklamlarda ana odak noktasının memeler olduğunu ve yalnızca ekteki metinde atıfta bulunulan sütyenlere daha az vurgu yapıldığını belirttik.”

Bununla birlikte kurum, reklamın hedef kitlesinin de belirlenmediğini belirterek bu nedenle reklamın çocuklara da gösterilmiş olabileceğini de açıkladı. Adidas ise bu kararın ardından bir açıklama paylaştı. Şirketin açıklaması şu şekildeydi:

“Galeri, memelerin ne kadar çeşitli olduğunu göstermek için tasarlandı ve kişiye özel desteğin neden çok önemli olduğunu vurgulayan farklı şekil ve boyutlara sahip. ASA kararının, kreatifin kendisi ve arkasında gururla durduğumuz mesajdan ziyade, bu kreatifin e-posta / banner reklamlarda / vb. üzerinde hedefsiz bir şekilde kullanılmasıyla ilgili olduğunu ve adidas.com’da sergilendiğini belirtmek önemlidir.”

Twitter ise kullanıcıların şikâyetlerinden sonra yapılan incelemelerde platformun kurallarını ihlal eden bir şey tespit edilmediğini açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.