‘Aldırma Gönül’e ağır igi

Antalya’da eski Dokuma Fabrikası’na ilişkin pamuk ambarı, Araç Müzesi’ne dönüştürüldü. En yenisi 25, en eskisi 65 yaşında olan 70 aracın yer aldığı müze ziyaretçilere kapılarını açarken, ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’ sinemasında kullanılan ‘Aldırma Gönül’ isimli kamyon ise ilgi çekti. 70 aracın 7 yıllık çalışma sonucunda müzede toplanabildiği tabir edildi.

Antalya’da Kepez Belediyesi’nin eski Dokuma Fabrikası’na ilişkin pamuk ambarı kısmına kurduğu Araç Müzesi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda ziyaretçilere kapılarını açtı.

2 bin 800 metrekare büyüklüğündeki müzede siyaset, sinema, havacılık alanında Türk tarihine izler bırakan nostaljik araba, motor ve uçaklar sergileniyor.

Araç Müzesi’nde 20 kesimden oluşan nostaljik motorlar, arabalar ve otobüslerin yer aldığı 70 araç ve uçaklar bulunuyor.

VECİHİ K-VI’NIN GERÇEĞE EN YAKIN TEK REPLİKASI BULUNUYOR

Türk sinemasının klasikleri ortasında yer alan ‘Çiçek Abbas’ sinemasındaki kırmızı minibüs, birinci Türk uçağı olan VECİHİ K-VI’nın gerçeğe en yakın tek replikası ve Nuri Demirdağ’ın ürettiği birinci Türk yolcu uçağı Nu.D-38 de müzede sergileniyor.

Vatandaşların başrollerinde Türkan Şoray ve Kadir İnanır’ın oynadığı ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’ sinemasında kullanılan ‘Aldırma Gönül’ ismini taşıyan ve o periyotta Türk nakliyatının en ünlü kamyonlarından biri olarak kabul edilen TM 140 büyük ilgi çekti. Birçok kişi kamyon önünde cep telefonları ile fotoğraf çekti.

EN YETERLİSİ 25, EN ESKİSİ 65 YAŞINDA

Kepez Belediye Lideri Hakan Tütüncü, “Müzede en yenisi 25 yaşında, en eskisi 65 yaşında olan 70 aracımız var” dedi. (İHA)

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.