Almanya, Ukrayna’ya en gelişmiş hava savunma sistemini verecek

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Federal Mecliste devam eden bütçe görüşmeleri kapsamında Genel Heyette konuştu.

Almanya’nın Ukrayna’yı sahip olduğu tüm imkanlarla desteklemeyi sürdüreceğini tabir eden Scholz, “(Rusya Devlet Lideri Vladimir) Putin, maksatlarına ulaşmamalı.” dedi.

Scholz, ülkesinin finansal ve ekonomik olarak desteklediği Ukrayna’ya silah da verdiğini vurgulayarak, hükümetin artık sahip olduğu en modern hava savunma sistemi Iris-T’yi Ukrayna’ya sağlamaya karar verdiğini açıkladı.

Şansölye Scholz, “Böylelikle Ukrayna’yı Rus hava akınlarına karşı büyük bir kenti koruyabileceği duruma getiriyoruz.” tabirini kullandı.

Bunun yanı sıra Ukrayna’ya çağdaş radar sistemi vereceklerini aktaran Scholz, Hollanda ile en çağdaş obüsleri de Ukrayna’ya temin edeceklerini lisana getirdi.

Almanya’nın Ukrayna’ya silah ve mühimmat vermediğine ait tenkitlere karşı çıkan Scholz, savaşın başlamasından çabucak sonra o periyotta Ukrayna’nın acil gereksinim duyduğu hava ve tank savar füzeleri verdikleri, daha sonra 15 milyon mermi, 100 bin el bombası, 5 binin üzerinde tanksavar mayın, kapsamlı patlayıcı unsur, makinalı tüfek ile öbür teçhizat ve materyal sağlandığı bilgisini paylaştı.

Scholz, Ukrayna hükümetinin “Gepard” tipi tankın alınması için Alman savunma endüstrisiyle de mutabakat imzaladığını hatırlattı.

Putin’in savaşı kazanmaması gerektiğini yineleyen Scholz, “Savaşın gayeleri hakkında tartışmalar yapılıyor. Bizim maksadımız, Putin’in kazanmaması. Bizim maksadımız, Ukrayna’nın kendisini savunabilmesi ve böylece başarılı olması.” diye konuştu.

Scholz, Ukrayna ile ilgili kararları Ukraynalıların vereceğinin altını çizdi.

Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya karşı uyguladığı yaptırımları da savunan Scholz, “Bunlar geniş kapsamlı ve tesirli yaptırımlardır. Putin, bunu beklemiyordu.” dedi.

Şansölye Scholz, bu hususta sergilenen birlikteliğin bozulmamasını istedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.