Amerikan yatırım bankası JPMorgan’ın Frankfurt ofislerine “Cum-Ex soruşturması” baskını

Köln Savcılığı tarafından yürütülen Cum-Ex skandalı soruşturması kapsamında yetkililer tarafından JPMorgan Chase & Co’nun Frankfurt’taki ofislerinde arama gerçekleştirdi.

Köln Savcılığı tarafından, kelam konusu skandala ait soruşturma kapsamında, geçen yıllarda Cum-Ex olarak isimlendirilen süreçler yoluyla vergi kaçakçılığı kuşkusuyla Münih, Hamburg ve Frankfurt’daki Barclays’in ve yatırım bankası Merrill Lynch’in şubeleri de dahil birçok finans kurumlarının binalarında aramalar yapılmıştı.

Almanya’da “tarihinin en büyük vergi sahtekarlığı skandalı”

Ülkenin tanınmış ceza savunma avukatlarından Strate, şubatta Başbakan Olaf Scholz ve eski Hamburg Belediye Lideri Peter Tschentscher’ı Cum-ex skandalında vergi kaçakçılığına yardım ve yataklık etmekle suçlayarak hata duyurusunda bulunmuş, iki SPD’li siyasetçiyi 2016’da Hamburg merkezli Warburg Bankasının Cum-ex pay senedi mutabakatlarıyla devlet hazinesinden aldığı 47 milyon avroluk vergi iadelerini vaktinde geri talep etmemekle suçlamıştı.

Alman basınında da Scholz’un, Warburg Bankası ortaklarından Christian Olearis ile birçok sefer görüştüğü ve tavsiyelerde bulunduğu, Warburg Bankası’nın da SPD’ye 2017’de 45 bin avrodan fazla bağış yaptığı tabir edilmişti.

Scholz, 19 Ağustos’ta ise Hamburg Eyalet Meclisi Araştırma Komitesi’nde milletvekillerinin skandala ait sorularını yanıtlamıştı.

Alman vergi uzmanları, Cum-ex ile devlet hazinesinin 2005-2011 devrinde milyarlarca avro ziyana uğratıldığını belirtiyor.

Alman yetkililerine nazaran, soruşturma dört kıtada yaklaşık yüz bankayı ve en az bin şüpheliyi kapsıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.