Antalya’dan en çok Ruslar ve İranlılar konut aldı

Selman Özgün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Antalya’da memleketler arası gayrimenkul yatırımına dair hazırladıkları araştırmaya ait değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin gayrimenkul yatırımında İstanbul’dan sonra en çok tercih edilen ilinin Antalya olduğunu belirten Özgün, kentin, ikamet alan ve şirket kuran yabancı sayısı açısından da ülkenin önde gelen kentlerinden olduğunu söyledi.

Özgün, Akdeniz turizm havzasının en kıymetli kentlerinden Antalya’nın dünyanın göz bebeği denilebilecek hoşluklara sahip olduğunu, kentin deniz, kum ve güneşin yanı sıra tarih, kültür, spor, fuar, gastronomi, kongre ve tabiat turizminde de öne çıktığını kaydetti.

Antalya’dan onlarca ülkeye 100’den fazla direkt uçuş bulunduğunu, global ve mahallî markaların yatırımlarının sürdüğünü tabir eden Özgün, dünyanın birçok noktasından insanın yaşamak için Antalya’ya geldiğini söyledi.

İlk 10’da yer alan 8 ülke Avrupa’dan

Selman Özgün, Antalya’nın, sahip olduğu özellikler sayesinde milletlerarası gayrimenkul yatırımcıları tarafından da tercih edildiğini belirterek, şunları kaydetti:

“2017-2021 yılları ortasında ülke genelinde yabancılara 206 bin 768 adet konut satıldı. Bunun yüzde 20,2’si Antalya’da satılmış. Son 5 yılda Antalya’da 41 bin 715 adet konut satılırken, bu alanda başı 7 bin 978 ile Ruslar, 4 bin 396 ile İranlılar, 3 bin 848 ile Almanlar çekti. Birinci 10’da yer alan başka ülkeler Kazakistan, Irak, Ukrayna, İsveç, Norveç, İngiltere ve Danimarka halinde sıralandı. En çok konut yatırımı yapanlara baktığımızda, ekseriyetle Avrupa vatandaşları olduğunu görüyoruz. Bu da aslında daima üzerinde durduğumuz husus… Dünyanın neresinden olursa olsun tercihimiz nitelikli yatırımcıdır.”

Özgün, Azerbaycan, Ürdün, Hollanda ve ABD’den vatandaşların ön sıralarda yer aldığı listede, Finlandiya, Belarus, İrlanda, Kanada, Fransa, İsrail ve Avusturya üzere ülkelerin de dikkati çektiğini söyledi.

“Gurbetçilerin de tesiri oldu”

Helmann Yapı İdare Heyeti Lideri Özgün, global salgın sonrası Antalya’nın cazibesinin arttığını aktararak, “Sahil kentleri kısa yahut uzun vadeli oturumlar için daha cazip hale geldi. Ayrıyeten, son yıllarda öne çıkan dijital göçebelerin de kenti tercih etmeye başladığını duyuyoruz.” dedi.

Yüksek satışta gurbetçilerin tesirinin yadsınamaz olduğuna dikkati çeken Özgün, yüksek döviz kurunun yurt dışındaki Türklerin mesken almasını tetiklediğini, ayrıyeten 2017 ila 2021 yılları ortasında satış fiyatlarının yatırımcıya makul geldiğini söyledi.

Ruslar Kemer’i, Almanlar Alanya’yı tercih ediyor

Selman Özgün, hangi ülke vatandaşlarının kentin neresinden konut aldığına dair resmi bir data olmadığını lakin yaptıkları araştırmalar sonucu Rusların çoklukla Kemer ve Beldibi’ni tercih ettiğini gördüklerini bildirdi.

Özgün, “Almanya vatandaşları Alanya ve etrafına yatırım yaparken, İngilizlerin Kaş ve Kalkan’ı tercih ettiğini görüyoruz. Avrupalılar genelde kıyı bölgelerinden alım yapıyor. İran ve Irak vatandaşları ise kentin her bölgesinden konut alıyor.” diye konuştu.

Helmann olarak Antalya’da üstün kaliteye ve yeşil bina teknolojisine sahip projeleri hayata geçirdiklerini aktaran Özgün, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Hayata geçirdiğimiz projelerde binalarımızın etraf dostu olması birinci önceliğimiz. Odak noktamız insan. Odağında insanın bulunmadığı hiçbir şeyin kıymeti yok. Tabiata ve beşere saygılı konutlar üretmeye çalışıyoruz. Hayata geçirdiğimiz projelerde etraf şuurunu muhafazaya ve meslektaşlarımıza örnek olmaya uğraş ediyoruz. Dünyayı daha güzel bir hale getirmek beşerden başlar. İnsan odaklı olursanız, mimariden projeye, etraf şuurundan sürdürülebilir üretime tüm adımlar birbirini izler. Biz de yeşil dönüşümü bir toplumsal sorumluluk olarak görüyoruz. Bu şuurla hayata geçirdiğimiz projelerimiz ortasında satışı devam eden Lavitta, RoyalPort, LaDorra ve Carpediem yerli ve yabancı yatırımcılardan ağır ilgi görüyor.”

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.