Araştırma: Bayanlar sabah, erkekler akşam spor yapmalı

ABD’de yapılan yeni bir çalışmada bayanların ve erkeklerin hangi saatlerde spor yapmasının daha tesirli olduğu araştırıldı.

Araştırmaya nazaran, bayanlar sabah erken saatlerde daha âlâ yağ yakabilirken, erkeklerin ise akşamları antrenman yapmaları daha fazla tesir sağlıyor.

New York’taki Skidmore College’dan araştırmayı yöneten Dr. Paul Arciero, “Sabah ve akşam antrenmanı bayanlar için kıymetli sıhhat ve performans yararları sağlarken, karın bölgesindeki yağları eritmek ve kan basıncını düşürmek isteyenler sabahı değerlendirmelidir” diye konuştu.

SABAH SAATLERİNDE BAYANLAR YÜZDE 10 YAĞ KAYBEDİYOR

25 ila 55 yaşları ortasında formda insanları içeren çalışma, sabahları antrenman yapan bayanların karın bölgelerindeki yağın ortalama yüzde 10’unu kaybettiğini buldu.

Bayanların akşam saatlerinde idman yapmaları durumunda ise karın bölgelerinde yüzde 3’lük yağ azalması tespit edildi.

Frontiers in Psychology mecmuasında yayınlanan çalışma, idmanın ne vakit yaptıklarına bakılmaksızın araştırmaya katılan herkese genel olarak yarar sağladığını buldu.

Araştırmacılar, bulgularının, bayanların yağ kaybetmek için sabahları, kas gücünü artırmak istiyorlarsa akşamları idman yapmaları gerektiğini gösterdiğini öne sürdü.

ERKEKLER AKŞAM DAHA AZ YORGUN

Erkeklerin ise, “kötü” kolesterol düzeyleri ve yağ yakma yetenekleri, akşam antrenmanıyla daha fazla yarar sağladı.

Bununla birlikte erkeklerin akşam yemeğinden evvel, kahvaltından evvelki vakte kıyasla daha az yorgun olduğu aktarıldı.

Çalışmanın bulguları, haftada dört defa spor yapan 27 bayan ve 20 erkek üzerinde, sabah 6 ila 8 ve akşam 18:30-20:30 saatleri ortasında 12 hafta boyunca spor yapılmasıyla bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.