Ay toprağında bitki yetiştirildi

Ay, çorak ve kraterlerle kaplı tozlu yüzeyine karşın, uzay araştırmaları açısından gelecek vaat eden bir gök cismi. Uzun vakittir uzayda yerleşim yerleri kurma hayaliyle araştırmalar yürüten bilim insanları, artık Ay toprağında bitki yetiştirmeyi başararak bu emele bir adım daha yaklaşmış üzere görünüyor.

NASA, daha evvel Apollo gruplarınca düzenlenen altı misyonda Dünya’ya taşınan 842 kilo Ay toprağının sadece 12 gramlık kısmını bilim beşerlerine vererek bu deneyin gerçekleştirilmesini sağladı ve fare kulağı teresi tohumunun ekimi geçen yılın mayıs ayında yapıldı.

ABD’deki Florida Üniversitesi’nde misyon yapan bilim insanları, NASA astronotları tarafından Dünya’ya getirilen topraklarda bitki yetiştirmeyi başararak bir unsur imza attılar. Florida Üniversitesi Besin ve Tarım Bilimleri Enstitüsü’nden Robert Ferl, “Bu inanılmaz. Bitkiler hakikaten de Ay tozunda büyüyebiliyor. Benimle dalga mı geçiyorsunuz?” diyerek yaşadığı şaşkınlığı lisana getiriyor.

Ay toprağındaki en büyük sorun çok derecede ince olmasından ve başka etkenlerden dolayı, bitkilerin, Dünya toprağına oranla daha yavaş büyüyor olması. Temel sebep ince Ay tozunun bitkileri çok sıkı halde sararak büyüme suratını yavaşlatması. Bitkiler büyüse de ziyadesiyle bodur kalıyorlar.

Bilim insanlarının aktardığı kadarıyla, toprak Ay yüzeyinde çok yıpratıcı kozmik radyasyona ve Güneş rüzgârlarına ne kadar uzun müddet maruz kalırsa, bitkiler de tıpkı oranda berbat görünüyordu. Araştırmacılar, Dünya’ya getirilen örnekler ortasında en verimsiz olanının ‘Sessizlik Denizi’ denilen bölgeden alındığını, büyüme konusundaki problemleri aşmak için Ay yüzeyindeki volkanik kalıntıların bulunduğu bölgelerin kullanılmasının sorunu çözmeye yardımcı olabileceğini kelamlarına ekliyorlar.


Yazının özgünü The Guardian sitesinden alınmıştır. (Çeviren/Derleyen: Tarkan Tufan)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.