Aydın’da incir hasadı sürüyor

Aydın’ın Kuyucak ilçesindeki tarım personelleri incir hasadı için hava sıcaklıklarından konunmak ismine erken saatlerde gittikleri bahçelerde öğleye kadar incir topluyor.

Verimin âlâ olduğunu belirten ürüteciler incirin kurutularak ihracata hazırlandığını da belirtiyor.

İncir 40 bin hektarlık alanda yetişiyor

Türkiye’nin en değerli incir üretim merkezi olan kentte, 40 bin hektarlık alanda yılda yaklaşık 200 bin ton incir yetiştiriliyor.

70 bin ton incir kurtuluyor

Bir kısmı taze olarak satışa sunulan incirin yaklaşık 70 bin tonu kurutularak ihraç ediliyor.

Hasat erken saatte başlıyor

Kuyucak ilçesinde gün doğmadan yola koyulan personeller, güneşi incir ağaçlarının altında karşılıyor.

Kasalara yerleştiriliyor

Çoğunluğu bayan tarım personellerinin topladığı incirler, kasalara yerleştirilip satışa hazır hale getiriliyor.

“İncir hasadını heyecanla bekliyorduk”

İncir üreticisi Yahya Anlıak, büyük bir heyecanla bekledikleri incirde hasadın başladığını söyledi.

“İncir sıcaklıktan çok etkileniyor”

AA’nın haberine nazaran, havanın sıcak olmasından ötürü hasadın erken saatlerde yapıldığını belirten Anlıak, “Sabahın birinci ışıklarıyla hummalı bir çalışmayla başlıyor. Malum Aydın’ın sıcağı meşhur. 11.00-12.00 civarında hasadımızı bitirip tüccara teslim ediyoruz. İncir, iklim kurallarından en fazla ve en çabuk etkilenen meyve. O yüzden öğle sıcağına kalmadan 11 üzere işimizi bitirmeye çalışıyoruz.” dedi.

“Sezon âlâ başladı”

Sezonun yeterli başladığını lisana getiren Anlıak, şunları tabir etti:

“Sarı lop incir tüccarda 15 ile 20 lira ortasında değişiyor. Kalitesine nazaran tezgahta 30 ile 50 lira ortasında oluyor. Bundan ötürü da fiyatlar memnuniyet verici. Aydın inciri dünyanın en kaliteli inciri. Kışın havaların yağışlı gitmesi rekoltemizi ve kalitemizi artırdı. Bundan ötürü mutluyuz. Geçen sene çok kurak geçti. Kuraklıktan incirlerimiz çok etkilendi, ancak bu yıl kışın ve bahar aylarının yağışlı geçmesi rekoltemizi yüzde 15-20 civarında artırdı.”

“Sıcak zorluyor”

Kadın personellerden Ümmü Candan da “Sabah gün doğmadan geliyoruz. Çocuklarımızla geliyoruz. Ekmeğimiz bu olduğu için yazın daima incir işiyle uğraşıyoruz.” dedi.

“Zor fakat ekmeğimizin peşindeyiz”

Sıcak alanda çalışmanan zahmetini aktaran Hatice Aylık da “Sabah erkenden gelip incirleri tek tek ihtimamla topluyoruz zira incir hassas bir meyve. Tüketiciye de hoş meyve yedirmek istiyoruz. Hem keyifli hem sıkıntı oluyor. Sıcak zorluyor bizi fakat ekmeğimizin peşindeyiz, kazanmak zorundayız.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.