Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’den Ermenistan açıklaması

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan’ın 13 Eylül’de sonda yaptığı provokasyonla olağanlaşma sürecine darbe vurduğunu belirterek, “Bu nedenle, tüm sorumluluk Ermenistan’ın askeri ve siyasi liderliğine düşmektedir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Aliyev, ŞİÖ’nün Semerkant Zirvesi’nin genişletilmiş toplantısında konuştu. Azerbaycan’ın doğu-batı ve kuzey-güney ulaşım koridorları üzere bölgesel ulaşım projelerinin uygulanmasına değerli katkılarda bulunduğuna dikkati çeken Aliyev, şu anda Bakü Memleketler arası Deniz Ticaret Limanı’nın, yıllık 15 milyon ton kapasiteye sahip olduğunu ve bunun 25 milyon tona çıkarılabildiğini söyledi.

Bu yılın birinci 7 ayında Azerbaycan topraklarından transit geçişin yaklaşık yüzde 50 arttığını, Azerbaycan’ın 52 gemi ile Hazar Denizi’ndeki en büyük sivil kargo filosuna sahip olduğunu anlatan Aliyev, son 20 yılda 19 bin kilometre kara yolu ve 1400 kilometre demir yolunun inşa edildiğini yahut elden geçirildiğini kaydetti.

Aliyev, Azerbaycan’ın, İkinci Karabağ Savaşı Zaferi’nden sonra işgalden kurtarılan topraklarda binlerce kilometre karayolu ve yüzlerce kilometre demiryolu inşa ettiğini hatırlatarak, 2024 yılı sonuna kadar ülkedeki toplam milletlerarası havalimanı sayısını 7’den 9’a çıkaracaklarını lisana getirdi.

ZENGEZUR KORİDORU BÖLGE ÜLKELERİNİN ULAŞIM KABİYETLERİNİ DAHA DA ARTIRACAK

Karabağ probleminin 2020 yılı sonunda çözülmesiyle bölgede ulaşım ve bağlantı projelerinin geliştirilmesi için yeni fırsatlar oluştuğunu vurgulayan Aliyev, “Zengezur Koridoru açıldıktan sonra bölge ülkelerinin ulaşım kabiliyetlerini daha da artıracak ve güzergah üzerinde bulunan tüm ülkeler için yararlı olacaktır.” dedi.

Ermenistan’a karşılıklı egemenlik ve toprak bütünlüğünün tanınmasına dayalı bir barış muahedesi için beş ana prensip sunduklarını bildiren Aliyev, şunları kaydetti:

“Şimdi önkoşullar ve yapay gecikmeler olmaksızın bir barış muahedesi taslağı üzerinde çalışmaya başlamalıyız. Ne yazık ki, bu yılın 13 Eylül’ünde Ermenistan, Azerbaycan ile devlet hududunda büyük çaplı bir askeri provokasyon gerçekleştirdi. Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri bu provokasyonu kararlılıkla engelledi. Ermenistan’ın bu provokasyonu iki ülke ortasındaki olağanlaşma sürecine büyük bir darbedir. Bu nedenle, tüm sorumluluk Ermenistan’ın askeri ve siyasi liderliğine düşmektedir.”

Bazı milletlerarası kuruluşların etkisizliğinin tasa verici olduğunu tabir eden Aliyev, Ermeni silahlı kuvvetlerinin işgal altındaki Azerbaycan topraklarından çekilmesini talep eden 1993 yılında BM Güvenlik Konseyi’nin dört kararının uygulanmamasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Aliyev, Karabağ meselesini askeri-politik yollarla çözerek, BMGK’nin 1993’teki kararlarının uygulanmasını sağladıklarını belirtti. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.