Bakan Kurum’dan 50 bin yeni konut muştusu: Satılık ve kiralık konutların fiyatını düşürecek adım

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nde yapılan değişikliği Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum duyurdu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Konut-kira fiyatlarını düşürmek için her adımı atıyoruz! İstanbul’da yaklaşık 1.5 milyon, ülke genelinde 4 milyon m² arz fazlası nedeniyle kiralanamayan ya da satılamayan ofis, konuta dönüştürülecek. 50 bin yeni konut demek. Yönetmeliğimiz yayımlandı” dedi.

Buna nazaran; Ticaret konut parsellerinde yer alan iskân almış yahut şimdi inşa basamağında olan ofis kullanımlı bağımsız kısımların, parseldeki toplam “Konut Kullanımı” yüzde 80’i geçmeyecek halde 01.07.2023 tarihine kadar konuta dönüşebilmesine imkân sağlanacak.

Bu sayede; yapılan araştırmalara nazaran yalnızca İstanbul’da konut ve ticaret alanlarında bulunup satılamayan yahut kiralanamayan yaklaşık 1.5 milyon metrekare ülke genelinde ise 4 milyon metrekare ofisin talep edilmesi halinde konuta dönüşebilmesinin yolu açıldı.

İSTANBUL 10 BİN ÜLKE 40 BİN YENİ KONUT ARZI

Bu durumda; konuta dönüşmeye müsait olan ofislerin dönüşmesi durumunda, İstanbul’da 10 bin, ülke genelinde ise 40 bin adet yeni konut arzı oluşabilecek.

Yönetmeliğe eklenen bir başka unsur ile sağlıklı ömür ve hareketliliği artırabilmek ismine park alanları ile piknik ve rekreasyon alanlarında betonarme temel içermeyen spor aletleri ile koşu ve yürüyüş parkurları yapılabilmesine imkan sağlandı.

Yapılan bir başka düzenleme ile doğalgaz çizgisi bulunan parsellerde yeni yapılacak binalarda her bağımsız kısmın girişine kadar doğalgaz tesisatı yapılması mecburî hale getirildi.

Bu sayede bilhassa merkezi ısıtma ve sıcak su sistemi bulunan kimi yeni binalarda doğalgaz tesisatının bina girişinde bırakılarak dairelere çekilmemiş olması nedeniyle mutfak ocaklarında doğalgaz kullanamama sorunu çözülecek.

Yine mevcut binalarda katı yahut sıvı yakıtlı sistemlerde doğalgaza geçiş istenmesi halinde tadilat ruhsatı alma zaruriliği kaldırılarak bu bahiste kimi yaşanan bürokratik süreç kolaylaştırılmakta, kimi binalarda bulunan eksiklikler nedeniyle tadilat alınamaması sorunu ortadan kaldırılacak.

Öte yandan eylülde birçok firmanın katılacağı yeni bir konut kampanyası başlatacaklarını söyleyen Bakan Kurum kampanyanın konut ve kira bedellerini aşağı çekeceğini lisana getirdi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Eylülde yeni bir konut kampanyası başlatacağız. Bu kampanya ile konut ve kira bedellerinin daha da düşeceğine inanıyoruz” dedi.

Esenler’de kentsel dönüşüm konutlarının tanıtımı kapsamında bir basın buluşması gerçekleştiren Kurum yeni kampanyaya Emlak Konut Genel Müdürlüğü koordinesinde bir çok firmanın katılacağını söz etti.

Bu kampanya ile konut ve kira bedellerinin düşeceğine inandığını söyleyen Kurum kentsel dönüşümde dayanağın artacağını da lisana getirdi. Kira takviyesinin 1150 liradan 1500 liraya çıkarılacağını, firmalara verilen 400 bin liralık takviyenin de 600 bin liraya yükseltildiğini belirten Kurum belediyelere de yüzde 50’ye kadar faiz dayanağı verileceğini tabir etti.

ARSA DA SATILACAK

Bakan Kurum, 81 ili kapsayacak 150 bin toplumsal konut projesinin ayrıntılarının ise eylül ayı içinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacağını söyledi. Meskeni olmayanlara arsa satışının da yapılacağını belirten Kurum, eylülde ayrıyeten Emlak Konut uyumunda tüm dal temsilcilerinin katılacağı düşük faizlik ve avantajlı fiyatlarla yeni bir konut kampanyası başlatılacağının da muştusunu verdi. Kampanyadan sonra fırsatçılık yapıp fiyat artışı yapacaklara yönelik de tedbir aldıklarını söyleyen Kurum, “Sosyal konut haberleriyle kira ve konut fiyatları düşüşe geçmişti. Yeni kampanyayla daha da düşecek” dedi.

1.5 MİLYON YAPI ‘ACİL’ DÖNÜŞMELİ

Türkiye’de mevcut durumda 6.8 milyon riskli yapı olduğuna dikkat çeken Murat Kurum, 1.5 milyon konutun da acil dönüşmesi gerektiğine işare etti. İstanbul’daki yapılar hakkında da bilgi veren Kurum, şunları söyledi:

“İstanbul’da bulunan 1.3 milyonu riskli konuttan 230 bininin acil dönüşmesi gerekiyor. İstanbul’da bugüne kadar 300 bin konutun dönüşümünü tamamladık. Toplam büyüklüğü 412 milyon metrekare olan 188 farklı alanda kentsel dönüşüm çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Fikirtepe, Kartal, Gaziosmanpaşa, Üsküdar başta olmak üzere İstanbul’un tüm ilçelerinde yürüttüğümüz çalışmalarla; şu anda alanda sürdürdüğümüz 140 bin konutluk dönüşüm projesiyle kenti her geçen gün zelzeleye daha hazır hale getiriyoruz.”

EN BÜYÜĞÜ ESENLER’DE

Bakan Kurum, Esenler Belediye Lideri Mehmet Tevfik Göksu ve TOKİ Lideri Ömer Bulut’un da katıldığı basın toplantısında Esenler’de kentsel dönüşüm kapsamında tamamlanan 2 bin 30 konutun 19 Ağustos’ta (yarın) Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın iştirakiyle sahiplerine teslim edileceğini söyledi. Esenler’de Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesinin yürütüldüğünü belirten Kurum, bu projenin dünyaya da örnek olacağını söyledi.

NE KADAR TAKVİYE VERİLİYOR?

Riskli binaların yine inşa edilmesi halinde konut sahibine 400 bin liraya kadar kredi veriliyordu. Kredi faizinde de 400 baz puanlık indirim kelam konusuydu. Bakan Kurum, kredi meblağının 600 bin liraya, kredi faiz dayanağının ise 600 baz puana yükseltileceğini söyledi. Riskli yapının dönüşümünde ayrıyeten 18 aya kadar kira yardımı veriliyor. Kira yardımı vilayetlere nazaran değişmekle birlikte 1.150 liraya kadar çıkıyordu. Kurum, 15 Eylül prestijiyle bu fiyatta yüzde 30 artışa gidileceğini ve kira yardımının 1.500 liraya yükseleceğini söyledi. Kurum, belediyelere de yüzde 50’ye kadar faiz takviyesi verileceğini vurguladı. Bu takviyelere ek olarak, kentsel dönüşüm kapsamında inşa edilen binalar, vergi ve harçlardan muaf. KDV ise yüzde 1.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.