Bayram öncesi düzmece tatil rezarvasyonlarına dikkat!

Turizm müellifi Alper Tekbaş, maliyetlerin yükselmesinin dolandırıcılara fırsat yarattığını söyleyerek, “Özellikle Antalya Belek kıyıları başta olmak üzere Antalya otelleri, Ege, Akdeniz kıyıları hem doluluklarıyla hem de fiyatlarıyla dudak uçuklatıyor. 1 haftalık tatilin maliyeti en az 15 binden milyonlara varan fiyat aralığında değişiyor.

Tatiller cep yakarken geçersiz tatil rezervasyon sitelerine de gün doğuyor.

Tatil sitelerini ziyaret ederken sitelerin TÜRSAB dokümanına sahip olup olmadıklarını, TÜRSAB resmi sitesinden kesinlikle teyit etmeleri gerek” dedi.

KAMPANYALARIN DOĞRULUĞUNU TEYİT ETMEK GEREKİYOR

Gerekiyorsa firmaları telefonla arayarak kampanyaların doğruluğunu teyit etmek gerekiyor” diyen Tekbaş, “Büyük otel isimlerinin ve logolarının kullanıldığı düzmece bildiriler, toplumsal medya reklamları, internet reklamları ve mailler ile tatile çıkma planları yapan vatandaşları kandırabiliyor. Giriş yapılan linklere, gelen maillerin uzantılarına ve bildiri gelen numaralara karşı dikkatli olunmalı.

Acentelerin nitekim o otellerle çalışıp çalışmadığı, otel ile bağlantıya geçerek kesinlikle doğrulanmalı. Kampanyalar içinde kesinlikle oteller aranarak kampanyanın doğruluğu teyit edilmeli. Ayrıyeten mümkün olduğunca kurumların yahut acentelerin taşınabilir uygulamaları üzerinden bağlantıya geçilmeli. Kimlik avı ve oltalama akınlarına karşı güvenlik yazılımları tercih edilmeli” açıklamasında bulundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.