Bayramda ağız ve diş sağlığını korumanın püf noktaları

Su tüketiminin azlığından dolayı tükürük akışının azaldığını vurgulayan Diş Hekimi Arzu Yalnız, “Ramazan ayı boyunca vücut, gün içerisinde susuz kalmaya ve yemek yememeye alıştı. Ramazan ayının diş sağlığı açısından en büyük dezavantajı ise su tüketiminin yetersizliği oldu. Su tüketiminin azlığından dolayı tükürük akışı da azalıyor. Bu nedenle su tüketimi çok daha önemli hale geldi. Öte yandan bayramla beraber açlıktan şekerli gıdalara geçilmesiyle dişlerdeki çürük oluşumu artabilir” diye konuştu. 

Tatlıdan kaçının 

Tatlı gıdalar yemenin diş sağlığına büyük zararları olduğunu hatırlatan Yalnız, “Ramazan boyunca özellikle iftardan sonra tatlı gıdalar çok tüketildi. Bayramda daha da çok tüketilecek. Tatlı gıdaları fazla tüketmekten kaçınmalıyız. Çünkü çürük oluşumunu artırıyor ve bağışıklığı düşürüyor. Düşük bağışıklık ise birçok hastalığa davetiye çıkarıyor. Unutmayalım ki vücut sağlığı ağızdan başlıyor” ifadelerini kullandı. 

Arayüz fırçası kullanın 

Arzu Yalnız’ın diş sağlığını korumak isteyenlere önerileri ise şöyle:

“Bayramda tatlı gıdalardan kaçış yok. Ancak önerim en azından diş aralarının iyi fırçalanması ve bol su tüketilmesi. Sadece diş fırçalamak da yeterli değil. Kalıntıları temizlemek için arayüz fırçası kullanılmalı. Ayrıca çiğnemede mümkün olduğunca her iki tarafında kullanılması gerekiyor. Çünkü bazen tek taraflı çiğnemeye bağlı çiğneme yapılmayan tarafta diş taşı ve çürük oluşumu artabiliyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.