Bloomberg: ‘Akkuyu projesini yürüten Türkiyeli şirkete 20 milyar dolarlık destek’

ABD merkezli Bloomberg kanalı, Rusya ve Türkiye iştirakinde yürütülen Akkuyu Nükleer Santral projesi için 20 milyar dolarlık bir dayanak sağlanacağı konusunda habere yer verdi. Türkiye’den üst seviye bir yetkili ise kelam konusu para transferinin İstanbul’da imzalanan Ukrayna tahılı muahedesine karşılık “iyi niyet jesti” olarak görülebileceğini söz etti.

Haberde, Rusya’nın devlet nükleer güç şirketi Rosatom’dan Akkuyu Nükleer Santral Projesi’ni yürüten Türkiyeli bir şirkete birinci etapta 5 milyar dolar gönderildiği, ilerleyen günlerde de emsal ödemelerin yapılacağı, bu biçimde 20 milyar dolarlık fiyatın kelam konusu şirkete ulaştırılacağı kaydedildi.

Rosatom’dan ise kelam konusu para transferiyle ilgili “projenin finansman düzenlemelerinin özel olduğu” cevabı verildi. Türkiye Maliye Bakanlığı’ndan ise kelam konusu habere ait cevap verilmediği aktarıldı.

Akkuyu 1 olarak bilinen birinci reaktörün çalışmaları 2018 yılında başlamış, iki yıl sonra da Akkuyu 2 projesine başlanmıştı. Nükleer santral inşaatının 2026 yılında tamamlanması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.