Bursa’da hastaneye yatan bayanın safra kesesinden 1.284 taş çıktı

Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde yaşayan Ayşe Durmaz (76), şiddetli karın ağrısı şikayeti başlayınca kızının yaşadığı Bursa’ya geldi.

Gemlik Devlet Hastanesi’nde tetkikler yaptıran Durmaz’ın, safra kesesinde taş olduğu tespit edildi.

Laparoskopik prosedürle ameliyata alınan Durmaz’ın safra kesesinden 1.284 adet taş çıkarıldı.

“Bu çok az görülen bir vakadaydı”

Durmaz’ın ameliyatını yapan Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ahmet Karakaya, “Hastamız, polikliniğimize karın ağrısı, bulantı, kusma şikâyetleriyle geldi. Hastaya ultrason çektik. Ultrasonda safra kesesinde çok sayıda taş tespit ettik. Daha sonra hastayla görüşüp, ameliyata karar verdik. Ameliyatı da laparoskopik dediğimiz kapalı yolla gerçekleştirdik. Operasyon sonrası safra kesesini açtığımızda 1284 tane taş gördük. Bu çok az görülen bir vakadaydı ve biz de birinci sefer karşılaşıyoruz: Operasyon çok başarılı geçti, bir gün sonra da hastamızı taburcu ettik.” dedi.

Safra taşlarının kimi durumlarda safra kesesini tıkayıp, sarılığa sebep olduğunu kaydeden Op. Dr. Karakaya, erken tedavi ile hastanın sıhhatine kavuşabileceğini vurguladı.

Sağlığına kavuştu

Rahatsızlığının 3 ay evvel başladığını belirten Ayşe Durmaz ise “Doktorumuzdan çok memnum oldum. Artık düzgünüm, hiçbir şikayetim yok” ifadelerini kullandı.

DHA’nın haberine nazaran son muayenesi yapılan Durmaz, hastaneden taburcu edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.