Büyükçekmece Gölü’nün üzerini yosun kapladı

Büyükçekmece Gölü ile Marmara Denizi’nin kesiştiği noktada suyun yüzeyi, oluşan yosun katmanı nedeniyle adeta görünmez oldu.

Yalnız suyun üzerinde değil, altında da yosun birikintilerinin olması görenleri huzursuz etti.

DHA’nın haberine nazaran, hava sıcaklıklarının artması ve tesirini kaybetmeyen rüzgar nedeniyle oluşan yosunlara yönelik, Büyükçekmece Belediyesi tarafından temizleme çalışmalarının nizamlı olarak yapıldığı belirtildi.

Durumun her yıl görüldüğü ve mevsimsel olduğu bilgisi edinildi.

“Daha evvel bu türlü bir şey görmedim”

Büyükçekmece sakinlerinden Yusuf Uysal, hususa yönelik açıklamalarında şu sözleri kullandı:

“Ben 40 yıldır Büyükçekmeceliyim, daha evvel bu türlü bir şey görmedim. Bu aşağı üst 20 gündür var. Burada hiçbir çalışma olduğunu görmedim. Buranın temizlenmesi lazım.


“Bizim kuşlarımız, ördeklerimiz vardı”

Ben sıhhat meseleleri olan biriyim, 1 yıldan beri burada balık yemedim. Bizim kuşlarımız, ördeklerimiz vardı. Neredeler? Hiçbiri yok.”


“Her sene meyyit yosunlar bu biçimde üste vurur”

Murat Hasan Bıyıklı ise, “Buralara orta sıra gelirim. Bugün de bu köprüyü görmek için geldim. Ben her yaz buraya denize girmek için gelirim. Yosun görünümü doğal bir olay. Her sene meyyit yosunlar bu formda üste vurur. Vakitle bunlar tabiatıyla kaybolup gidecek. Ben daha evvel de bu formda görmüştüm. Bu imaj tabiatın kendi kanunu olduğu için beni rahatsız etmiyor.” sözlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.