Columbia’da Türk gururu

ABD’deki Columbia Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’ndeki 552 öğrenci ortasından sıyrılarak birincilikle mezun olan, derslerdeki yüksek başarısı nedeniyle en yüksek muvaffakiyet limitini aşarak 4 üzerinden 4.2 not ortalamasına ulaşan Ahmet Cem Karadeniz, artık New York’ta BofA Securities’te (eski ismi ile Bank of America Merrill Lynch’te) çalışmaya başladı. Amerika’da yatarım bankacılığı alanında güzel bir yere geldikten sonra Türkiye’ye dönmek isteyen Karadeniz, “2 ile 4 sene çalıştıktan sonra Columbia Business School’da MBA Programı için kabulüm var, bir müddet New York’ta kalmaya devam edeceğim. Orada olduğum surece yurt dışında okumaya giden küçüklerime ve Columbia’da okuyan Türklere ağabeylik ve mentorluk yapmaya devam etmeyi çok istiyorum. Bir müddet sonra geri dönüp, ülkeme katkı sağlayabilecek projeler geliştirmeyi hedefliyorum. Türk öğrenci olarak nitekim çok gururlu ve memnunum. Umarım benim yaptıklarım küçüklerime örnek olur ve benden daha büyük başarılara imza atarak, Türkiye’yi dünyanın en düzgün okullarında en hoş formda temsil ederler” diyor.

‘ATATÜRK’ÜN SAYESİNDE’

Başarısında ailesinin kendisini ders dışı yapan aktivitelere yönlendirmesinin, maddi ve manevi açıdan destekçi olmasının ve mezun olduğu Hisar Okulları’nın da değerli katkılarının olduğunu söyleyen Ahmet Cem Karadeniz, aile ve okul dayanağının kendisine girişimcilik, sorumluluk alma  ve vakti yeterli yönetme üzere marifetler kazandırdığını belirterek hislerini şöyle aktarıyor: “Okulum ve ülkem ismine duyduğum gururu üniversite mezuniyeti sırasında yaptığım konuşmada; göğsümde kalbimin üzerinde taşıdığım Atatürk ve Hisar okullarının rozetleri ile dünyanın dört bir yanından öğrencilere ve onların konuklarına sergileyebilmek benim için çok büyük bir memnunluk ve gururdu. Bir Türk olarak ülkem ismine gurur duyuyorum. Biz burada hoş şeyler başardıkça ülkemizi en hoş halde temsil etmiş oluyoruz. Atatürk’ün sayesinde bu noktalara geldiğimizi unutmuyorum. Dünyada çok büyük imkânlar var. Yurtdışındaki Türkler olarak birbirimize takviye olursak en yeterli yerlere geliriz.”

ALMADIĞI ÖDÜL KALMADI

ColumbIa Mühendislik Okulu’nun en yüksek onuru olan ve okul birincisine verilen “Illig Madalyası”nı alan Ahmet Cem Karadeniz, COVID sırasında üniversitede yaptığı çalışmalar nedeniyle de ödül kazandı. Karadeniz, online eğitim sırasında her öğrencinin tıpkı imkânlara sahip olmadığını ve kampusta tıpkı kurallar altında yaşamadığını belirterek okul idaresine bir dizi teklifte bulundu. İnsanların tıpkı imkanlara sahip olmadığından hareketle öğrenci etkinliklerinden kalan parayla gereksinimlerin karşılanması için harekete geçti.

ÇALIŞKAN VE AZİMLİ

Öğrencilerin konutlarına masa, sandalye, bilgisayar alınmasını sağlayacak fonu oluşturdu. İşte bu nedenle de ahlaki ve eşitlikçi teşebbüslerde bulunan öğrencilere verilen “Principled Action King’s Crown Leadership Excellence mükafatını kazanan öğrenci oldu. Ayrıyeten, çalışkan, azimli öğrencilere verilen ve makine mühendisliği departmanının en itibarlı mükafatı sayılan “William A. Hadley Ödülü”nü alarak ismini mühendislik binasına astırdı. 1973’te kurulan okulun 2001 yılından itibaren verilen mükafatını alan birinci Türk öğrencisi olan Karadeniz, makine mühendisliği fakültesinde profesörler ile araştırmada üstün muvaffakiyet gösteren öğrencilere verilen Mechanical Engineering Excellence in Undergraduate Research mükafatını aldı.

ÜSTÜN BAŞARI

Derslerinde ve ders dışı aktivitelerinde üstün muvaffakiyet gösteren öğrencilere verilen Mechanical Engineering Certificate of Merit mükafatını de kazandı. Ayrıyeten eğitim hayatı müddetince toplumsal muvaffakiyetleri sayesinde Senior Marshall mükafatına sınıf arkadaşları tarafından aday gösterilerek seçildi ve mezuniyette altın rengi kordon ile onurlandırıldı. Bu mükafatların yanı sıra, üstün akademik muvaffakiyet gösteren öğrencilerin girdiği Dean’s List’te her devir yer aldı. Summa Cum Laude Latin onurunu aldı ve Tau Beta Pi onur cemiyetine girdi.

TÜRKİYE’YE DESTEK

Akademik muvaffakiyetlerinin yanı sıra, ders dışı aktivitelerde de bulunan Karadeniz, Columbia Türk Öğrenciler Derneği Eş Lideri olarak idare heyeti ile Türkiye’deki sarsıntı ve yangın afetlerine yönelik Columbia Üniversitesi öğrencilerinin katkılarını sağladığı bağış kampanyaları organize etti. Ümit Boyner, Zülfü Livaneli ve Sadettin Saran’ı öğrencilerle buluşturan etkinlikler düzenledi.

LİSEDE DE BAŞARILIYDI

2000 yılında İstanbul’da doğan Karadeniz birinci, orta ve lise eğitimini Hisar Okulları’nda tamamladı. Liseyi üçüncülük ile bitirdi ve mezuniyetinde Ayfer Yeniçağ Onur Ödülü’ne layık görüldü. 2018’de liseden mezun olduktan sonra üniversite eğitimine Columbia Üniversitesi’nde devam etti ve Makine Mühendisliği ana kolu ve Girişimcilik ve İnovasyon yan kısmı ile mezun oldu. Sanat yapıtları müzayedeleri yapan bir şirketinin sahibi olan Aziz Karadeniz ile finans alanında çalışan Didem Karadeniz’in üç çocuğundan biri olan Ahmet Cem Karadeniz’in ablası Zeynep Karadeniz Amerika’da yatırım danışmanlığı ve para idaresi yapıyor. Küçük kardeşi Ali Karadeniz ise İngiltere’de University of Surrey’de okuyor.

NASA YARIŞMASINDA

Ahmet Cem Karadeniz, sınıf arkadaşları ile Columbia Space Initiative kulübündeki çalışmalarıyla NASA’nın Student Payload Opportunity with Citizen Science (SPOCS) müsabakasına seçilen 5 üniversite kadrosundan birinin modülü olup, mikro yerçekimi ortamında bakteri üremesinin karakteristiklerini araştıran uzay seyahatine güçlü deney tasarladı ve Space-X roketi ile Aralık 2021’de Memleketler arası Uzay İstasyonu’na yolladı. Makine Mühendisliği Departmanı altında Prof. Sinisa Vukelic’in ‘laser takviyeli noninvaziv kalıcı vizyon düzeltmesi’ araştırması bünyesinde Brookhaven National Laboratory’de kullanılmaya başlanan kesim tasarladı. Bunların yanı sıra Columbia Erkek Su Topu Kulüp Takımı’nda oyunculuk ve kulübün lider vekilliğini yaptı.

KAYNAK: NURAN ÇAKMAKÇI-HÜRRİYET

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.