Cumhur ittifakı, emsal 0.20 oranı bir anda 0.90’a çıkardı

Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısı’na Yenişehir 1. Etap 1/1000 Ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planı konusunda Cumhur İttifakı’nın çalımı damga vurdu. Daha evvel emsal 20’de anlaşan ittifak, bunu bir anda emsal 90’a çıkararak büyük şaşkınlık yarattı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Eylül ayı 1. Birleşim Toplantısı’nda gündem dışı konuşmaların akabinde, ünitelerden gelen 25 ve kurullara havale edilen 17 olmak üzere toplam 42 husus görüşüldü.

Yenişehir 1. Etap 1/1000 Ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planı’ için daha evvel emsal 0.20’de anlaşan Cumhur İttifakı, ani bir karar değişikliğiyle emsal oranını 0.90’a çıkarınca sert tartışmalar yaşandı.

 “BEN MECLİSİN PRESTİJİNİ VE SAYGINLIĞINI MUHAFAZAYA ÇALIŞIYORUM”

Yenişehir 1. Etap 1/1000 Ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planı’na gelen itirazların Meclis gündemine sunulması üzerine değerlendirmede bulunan Lider Seçer, şöyle dedi:

“Yenişehir’de, 3. Etap’ta bu statüde olan yerlere 0.20 emsal verilmişti ve Meclis’ten de geçmişti.  Ama bu 1. Etap ve 2. Etap’ta, bilhassa 1 buraya geldi, geri gitti, değişip geldi. 2 yeni geliyor. O da ona uyarlanmış, uydurulmuş. Artık bu tabi teknik ve form olarak da tartışmaya açık bir durum.

Bana; emsal oranın 0.20’den 0.90’a çıkma münasebetini bir cümleyle söylerseniz, ben de tahminen ikna olurum. Sizin bu kadar hızlı karar değişikliğinizin nedenini ben çok merak ediyorum. Bu kararları Belediye Lideri olarak ben almadım. Ben bunları geri çevirdim. Vatandaşın başında, ‘imar planları teknik olarak tartışılmadan, parti merkezlerinde parti yetkililerinin kararları doğrultusunda alınıyor’ üzere bir algı oluşuyor.

Kişilerin devayı parti merkezinde aramaları dertlidir. Ben bunları söylemek zorundayım. Ben sizin prestijinizi müdafaaya çalışıyorum. Beni yanlış anlamayın. Siz beni sahipleneceksiniz, bana saldırmayacaksınız. ‘Başkanımız bu Meclis’in prestijini koruyor’ diyeceksiniz” dedi.”

“BEN KİMSENİN HAKKINA TECAVÜZ EDİLMESİNE MÜSAADE EDEMEM”

İmar planları ile ilgili kararların, başlarda rastgele bir soru işareti oluşmaması için kesinlikle oybirliği ile geçmesi gerektiğinin altını bir sefer daha çizen Lider Seçer, şöyle devam etti:

“Bu kararlar komitelerde verilir. Bu kararların meclisten oy birliğiyle geçmesi lazım. Oy birliği ile geçmeyen planlar, şaibeli olarak algılanabilir. Bu kıymetliydi ve biz bir ay öncesine kadar bu türlü geldik. 0.20 sayısını da ben vermedim. Ben bu işin uzmanı değilim. Bu Meclis’in prestiji işte bu halde sarsılıyor. Benim birinci vazifem kamunun hakkını savunmak, ikinci misyonum meclisin prestijini sağlamak ve korumak.

Bu üslup alanların toplamı 1. ve 2. etapta toplam 690 dönümlük bir alan. Yani 0.20’den 0.90’a çıkarmak, yaklaşık olarak 500 bin metrekare bir inşaat alanının artması demek. Tekrar soruyorum; 1 ay içinde kararınızı değiştirecek ne oldu? Kararınızı değiştireceğinizi söyleme lütfunda dahi bulunmadınız. Ben belediye lideri olarak, kendimi kamuoyu önünde iki paralık ettirmem. ‘Sen istediğin kadar konuş, benim meclis çoğunluğum var, karar değiştiriyorum’ dedirtmem. Bu bahis kamuoyunda tartışılacak.

Bu artık benim pozisyon olmaktan çıktı, artık kamuoyunun konusu. Ben kamunun faydasını ve meclisin prestijini korumak zorundayım. Geçen mecliste bana bu mevzuyu ‘meclise iade ettiren sizsiniz, sizlere güvendim, sizlere inandım. Katta uyuşmazlık var dediniz, düzelteceğiz’ dediniz. Bana emsal demediniz. Bunu da kamuoyu önünde haykırıyorum. Bunu kabul etmem, sonuna kadar da giderim. Planlar gecikirse de gecikir. Ben, kimsenin hakkına tecavüz edilmesine müsaade edemem.”

“BU YIL İÇERİSİNDE 12 PARSEL EL DEĞİŞTİRMİŞ” 

Söz konusu alanda parsellerin, olağandan çok fazla el değiştirmesinin dikkat alımlı olduğunu kaydeden Lider Seçer, “Burada bir epey el değiştirme de var. Yani bu ticarete de mevzu oluyor. Arsa alım-satım yapanların, 2018 yılı sonrası 1/5.000 ölçekli nazım imar planı ile eğitim-sağlık olarak değiştirilmesi sonrasında, 79 adet parsel yani yüzde 40’ı el değiştirmiş. Bu yıl içerisinde 12 parsel yeniden el değiştirmiş.

Hatta bu ay içerisinde bile 3-4 parsel yeniden el değiştirmiş ve devam ediyor. Bunlar, meclisten 0.90 kararı çıkacak bilgisi mi aldılar sanki? Gelin, rantın tek taraflı paylaşılmasına ya da alınmasına daima birlikte pürüz olalım. Bu işlerin özeti bu. Doğal olarak Cumhuriyet Halk Partisi kümesi buna şerh koymuş, fakat sonuç prestijiyle Cumhuriyet Halk Partisi baştan beri ne söylüyorsa onun ardında duruyor.” dedi.

“BİZ BUGÜNKÜ İDAREYE YANLIŞ YAPTIRMADAN BUNU ÇÖZMEK İSTİYORUZ”

Rantın tek taraflı olmaması, adaletli ve hakkaniyetli olmasının yanı sıra, kamu faydasına da uygun dağıtılması gerektiğini vurgulayan Lider Seçer, “Rantın adaletli dağıtılması lazım, onun çabası içinde olduğumu söyledim. Elbette emlak alınır satılır, buna kim karşı çıkar? Artık sıkıntı şu; aslında yıllardır yönetimler; mevzuyu bu formda çözeceğine, imar değişiklikleriyle bir biçimde çözmeye çalışmış. O da işte emsal yükseltmelerle mahkemelerden dönmüş ve bugünlere gelmişiz.

Bu sıkıntı, bugünkü idarenin bir problemi değil. Bugünkü idarenin kucağında bulduğu bir sıkıntıyı, bugünkü idareye yanlış yaptırmadan çözmek istiyoruz. Hak sahiplerinin de durumunu düşünüyoruz, lakin bakın burada sorun, şu andaki mülklerin çok el değiştiren yerler olması. Durum farklı boyutlara gitmiş. Yani bir halde bunlar ticari gayeli alınmış, satılmış” ifadesini kullandı.

“ALINAN KARARLARIN YORUMUNU MERSİN HALKINA BIRAKIYORUM”

İdarenin yaptığı tüm süreçler için yargı yolunun açık olduğunu da kelamlarına ekleyen Lider Seçer,  şöyle dedi:

“Ben ‘Meclisin iradesine ipotek konamaz’ diyorum, Meclisi savunuyorum. Varsa belediyemle ilgili bildiğiniz bilgi, doküman yetkililere verirsiniz, gereği yapılır. 11 bin çalışanlı bir belediye yönetiyor, 16 bin km² alana hizmet ediyorum. Varsa ortada bir yanlışlık, bana yardımcı olursunuz. Bu meclisin misyonu denetlemedir. Onu da yerine getirin. Meclis yalnızca parmak kaldırma ve indirme yeri değil, tıpkı vakitte denetleme yeridir.

Neticede buradan çıkacak kararlar, maddi manada birtakım kısımları mağdur eder ya da kimi kesitlere fayda sağlar, fakat siyasi manada bu işten ziyan görecek bireylerin başında Lider gelir ve sonra Meclis gelir. Hasebiyle ilçe belediye lideri ile ilgili değerlendirmelerinize, ilçe belediye liderinin kendisi karşılık versin. Bundan sonraki süreci de kendisi takip edecek, yanıtını kendisi verecek.

Ben kamuoyunun vicdanına bırakıyorum, söyleyeceklerimi söyledim. Hassasiyetlerimi lisana getirdim. Neden bu kadar efor sarf ettiğimi de söyledim. Takdir Meclisin. Alınacak kararları yorumlamak da, Mersin halkınındır. 246 itirazın 21 unsuru haricindekilere şerh konulmamış, oy birliği ile geçmiş. Münasebetiyle 225 maddeyi yani şerh konulmamış, oy birliği ile geçmiş unsurları farklı oylayacağım” dedi.

KABUL EDİLDİ

Yenişehir I. Etap 1/1000 Ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planı’na gelen itirazlar ile ilgili olarak, üzerinde şerh bulunmayan toplam 225 husus, komiteden geldiği biçimiyle oylamaya sunuldu ve oy birliğiyle kabul edildi. Cumhuriyet Halk Partili komite üyelerinin şerhi olan 21 unsurluk kısım da kuruldan geldiği formuyla oylandı ve Cumhur İttifakı Meclis üyeleri tarafından oy çokluğuyla kabul edildi.

Yenişehir II. Etap 1/1000 Ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planı ile 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı Revizyonu’na gelen itirazlar ile ilgili İmar ve Bayındırlık Kurulu, Etraf ve Sıhhat Komitesi, Ulaşım Kurulu ile Kamu ve Özel Kesim Yatırımları Koordine ve İzleme Komisyonu’na ortaklaşa havale edilen mevzu da Meclis toplantısında görüşüldü.

İlgili hususun 50 unsurluk kısmında şerh vardı ve 323 unsura de şerh konulmamıştı. Kurulda oy birliğiyle geçen 323 unsur, oy çokluğuyla kabul edildi. Şerh konulan 50 itiraz da kuruldan geldiği biçimiyle oylandı ve Cumhur İttifakı Meclis üyeleri tarafından oy çokluğuyla kabul edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.