Cumhurbaşkanı Erdoğan: Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut atılımını başlatıyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

Rusya ve Ukrayna tarafıyla her düzeyde görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Tahıl krizinin aşılması konusunda atılan adımın büsbütün ülkemizin çabalarının eseri olduğu herkes tarafından kabul edilmektedir. Guterres bunu teşekkürleriyle söz etti. Artık bugün adım atıldı ve gemiler de yola çıktı. İstanbul’da 22 Temmuz’da yapılan mutabakatlar, Rusya-Ukrayna pazarındaki tahlilin açısından tarihi bir dönüm olmuştur. Bu süreci takip edecek Müşterek Uyum Merkezi, 23 Temmuz’da faaliyete geçti. Tahıl yüklü gemi Odessa’dan hareket etti. Bu gemi İstanbul Boğazı’na ulaştığında, Rusya, Ukrayna, Türkiye ve BM uzmanları tarafından denetim edilecek. Misal diplomatik çalışmaları güç başta olmak üzere öteki alanlara da teşbil edebiliriz. Rusya-Ukrayna savaşının iki taraf açısından da adil bir barış için sona ermesi için çok efor sarf ettik.

(Tahıl sevkiyatı anlaşması) Her ne kadar muhalefet idrak edemese de ülkemizin öncülüğünde başlatılan bu çalışma kıymetli bir diplomatik muvaffakiyettir.

“Hedeflerimizden zerre taviz vermiyoruz”

Son 20 yılda terör örgütleriyle uğraşımızı hudut ötesine taşıyarak, 81 vilayetimizin tamamında insanımızın inanç içinde yaşayacakları bir ortam hazırladık. Her alanda gayelerimizi büyüttük. Gelecek bir ayımızı bile göremediğimiz bir yerden 2053 vizyonumuzu belirleyen bir ülke haline geldik.

Mevcut düşüncelerimizin üstesinden çok çalışarak, azmederek geleceğiz. Ülkemize yapılan iç ve dış dayatmaları reddediyoruz. Artık bu ülkeyi terörle, darbeci zihniyetle ve kifayetsiz siyasetçilerle oyalama periyodu bitmiştir.

Bir orta 26,5 milyona kadar gerilen istihdamın ekonomik ve toplumsal dönüşlerini biz biliyoruz. İhracatımızı 250 milyon dolar sona getirdik. Geçtiğimiz yıl elde ettiğimiz yüzde 11’lik büyümeyle G20 ülkeleri içinde birinci sıraya yerleştik. IMF ülkemizin büyüme sayısını üst istikametli güncellemiştir. Global emtia fiyatlarındaki dengesizlikler bizi de etkiliyor.

Ülke olarak pek çok alanda verdiğimiz istiklal ve istikbal uğraşımızın iktisattaki yol ayrımında hükümet olarak tercihte bulunduk. Tercihimizi istihdamdan yana kullandık. Bu sayede üreterek büyüdük ve ihracatımızı 250 milyar dolar hududa getirdik. Tekrar bu sayede dünyada istihdam azalırken biz 31 milyon hududuna dayanarak tarihimizin en yüksek sayısına ulaştık.

Yılın birinci yarısındaki gerçekleşmeler 2022’yi, 47 milyon turist ve 37 milyar dolar turizm geliriyle amaçlarımızın üzerinde bir düzeyde kapatacağımıza işaret ediyor.

Küresel fiyatlardaki dengesizliği istismar edenlerin, arabadan konuta, besinden elektroniğe kadar yaptıkları manipülasyonları yakından takip ediyoruz. Aldığımız ve alacağımız önlemlerle, bu istismarcıların makûs niyetlerini ellerinde patlatmakta kararlıyız.

Kılıçdaroğlu’na fındık fiyatı tepkisi

Ordu’da fındık fiyatlarını açıkladık, Bay Kemal rahatsız oldu. Ben 72 lira düşünüyordum diyor. Senin sırtında küfe yok. Sen düşünüyorsun biz icraattan bahsediyoruz. Bunların hepsi iddialardan konuşuyorlar. 1 dolardan 3 doların üzerine fındık fiyatlarını nasıl getirdik, ona bakın.

Isı yalıtımına 50 bin lira teşvik

Dış ticaretimizde ortaya çıkan açığın güç ithalatındaki maliyet ve sanayi üretiminde kullanılan emtia fiyatlarındaki yükseliştir. Dış ticaretimizde ortaya çıkan açığın değerli sebebi güç masrafında 3 kata varan artıştır. Global güç dar boğazına karşı vatandaşlarımızı kaynakları faal ve verimli bir formda dikkatli kullanmaya davet ediyorum. Hanelerdeki ısı yalıtımı için daire başına 50 bin liraya kadar yardım sunuyoruz.

Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut projesi

Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut atılımını başlatıyoruz. Birinci defa konut sahibi olacakların sabırsızlıkla beklediği projenin hazırlıkları bitmek üzere. Vatandaşlarımızı kira öder üzere taksitlerle, mahallî ve yatay mimari anlayışına nazaran inşa edilmiş konut projeleriyle mesken sahibi yapacağız. Şehit yakınları ve gazilerimiz ile emeklilerimize özel kontenjan ayıracağız. Birinci sefer evlenen gençlerimiz projede kota sahibi olacak.

Önümüzdeki süreçte arz güvenliğiyle fiyat istikrarını birlikte gerçekleştirecek, tüm ihtimalleri hesaba katan yeni adımların hazırlıklarını sürdürüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.