DİAYDER davasında 3 sanık için tahliye kararı 

Terör Örgütü PKK/KCK’nın amaçları doğrultusunda faaliyet yürüttüğü teziyle yargılanan Din Alimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DİAYDER) yöneticisi 3 sanık hakkında tahliye kararı verildi. Mahkeme, Dernek Lideri Ekrem Baran’ın ise tutukluluk halinin devam etmesi kararlaştırdı. 

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Ekrem Baran, Hafit Tunç, Ali Fuat Hatip ve Mehmet Emin Aslan SEGBİS ile katıldı. Tutuksuz sanıklar da duruşma salonunda hazır bulundu. CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu duruşmayı izledi.

İBB ÇALIŞANI ŞAHİT OLARAK DİNLENDİ

Duruşmada şahit olarak dinlenen İBB Toplumsal Hizmetler Müdürlüğü çalışanı Esra Huri Bulduk, “İBB Toplumsal Hizmetler Müdürlüğü’nde 20 yıldır çalışıyorum. Tıpkı telefon numarasını kullanıyorum.

Telefonum birçok dernek, kurum ve bireylerde var. Beni muhtar, öğretmen, dernek lideri şahıslar arayarak, muhtaçlık sahipleriyle ilgili bilgi verirler. Bizler de daha evvel yardım almış mı almamış mı denetim ederiz. Toplumsal yardım almamışsa nereye başvurulması gerektiğini söyleriz.

Başvuranların meskenine gidilerek inceleme yapılır. Şayet nitekim gereksinimi varsa, takımlarımız toplumsal dayanak yardımı yaparlar.

İhtiyaç sahipleri bize ulaştığında, ben de hayırseverlere bildiriyorum. Onlar da muhtaçlık sahipleri için zincir marketlerin 100-200 lira fiyatındaki alışveriş kartlarından gönderir. Bu kartlar İBB’nin toplumsal yardım kartlarından ayrıdır” dedi.

“BİZLER ‘DİAYDER’ OLARAK ELİMİZE SİLAH ALMADIK”

Tutuksuz sanık Enver Karabey, suçlamaları kabul etmediğini söyleyerek, “Ben din adamıyım. Derneğimizin rastgele bir örgütle teması yok. Ben dinimin kurallarını uygular ve buna nazaran hareket ederim. Bunun dışına çıkmamız mümkün değil. Hiçbir yasa dışı örgüt ismine para da toplamadım. Cuma namazlarına katılmanın ve namaz kılmanın kabahat olmadığı açık ve net. Kapımız herkese açık. Bizler DİAYDER olarak elimize silah almadık” dedi.

“BİZE YAPILAN SUÇLAMALAR ADALETSİZLİK”

Dernek Lideri Ekrem Baran ise “İslam doğrultusunda herkes yardım yapıyor. Bizler de bu biçimde insanlara yardım etmek istedik. Bununla ilgili hadis ve ayetler var. Dernek bu biçimde gereksinim sahiplerine yardım ediyor. Bize yapılan suçlamaların adaletsizlik olduğunu düşünüyoruz. Sıhhat problemlerim var, tahliye edilmesem bile isimli denetim kararlarının uygulanmasını talep ediyorum” diye konuştu.

TUTUKLU SANIKLAR TAHLİYELERİNİ TALEP ETTİ

Tutuklu sanıklardan Hafit Tunç ise “Suçlamaları kabul etmiyorum. DİAYDER yasal bir dernektir. Örgütle alakam ve münasebetim yok. Cezaevinde bulunduğum müddette ailem ve ben mağdur oldum. Tahliyemi talep ediyorum” halinde konuştu. Öteki tutuklu sanıklar da suçlamaları kabul etmediklerini söyleyerek tahliyelerini istedi.

3 SANIĞA TAHLİYE KARARI

Mahkeme heyeti, Dernek Lideri Ekrem Baran’ın tutukluluk halinin devamına, Hafit Tunç, Ali Fuat Hatip ve Mehmet Emin Aslan’ın tahliyesine karar verdi.  Mahkeme, tahliye olan sanıkların haftada bir kere karakola giderek imza atmasına, kimi tutuksuz sanıklar hakkındaki ‘ev hapsi’ isimli denetim kararlarının kaldırılmasına, yurt dışı çıkış yasağının ise devam etmesine karar verdi. Saklı şahitler ‘Kartal’ ve ‘X-Tanık’ın dinlenilmesinden vazgeçildi. Evrak mütalaa hazırlaması için duruşma savcısına gönderildi.

İDDİANAMEDEN

Davanın iddianamesinde Şirinevler’de faaliyet gösteren DİAYDER isimli derneğin, terör örgütü PKK/KCK’nın maksatları doğrultusunda kurularak, faaliyet yürüttüğü, kontrolsüz mescitlerde siyasi içerikli vaaz ve hutbe verildiği konusunda somut kanıtlar elde edildiği belirtiliyor.

Örgütün kelamda ‘Azınlıklar ve İnanç Kümeleri Komitesinin’, diyanet harici alternatif bir dini yapılanmaya gidilmesi planının, DİAYDER’in ‘mele’ olarak isimlendirilen gayri resmi din adamlarıyla hayata geçirilmeye çalışıldığı anlatılıyor.

DİAYDER lideri Ekrem Baran’ın da ortalarında olduğu 23 sanık hakkında ‘Silahlı terör örgütüne üye olmak, bilerek ve isteyerek yardım etmek’ hatalarından 3,5’er yıldan 15’er yıla kadar mahpus cezası ile cezalandırılmaları isteniyor. DİAYDER referansıyla İBB’ye örgütle irtibatlı şahısların işe alındığına ait tezlerle ilgili olarak da İçişleri Bakanlığı soruşturma başlatmıştı. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.