Dünya, İstanbul’daki tahıl koridoru muahedesi için Türkiye’yi tebrik etti: Erdoğan’a minnettarız

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın himayelerinde, Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) ortasında “Tahıl ve Yiyecek Unsurlarının Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Teşebbüsü Belgesi”nin imzalanması sonrası birçok ülkeden ve memleketler arası örgütlerden Türkiye’ye tebrik ve teşekkür bildirisi yayımlanıyor.

Blinken, Ukrayna tahıl sevkiyatı muahedesi için Türkiye ve BM’yi takdir etti

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Birleşmiş Milletler (BM), Türkiye, Rusya ve Ukrayna ortasında imzalanan ve Ukrayna limanlarından tahıl eserlerinin inançlı çıkışını sağlayan mutabakatla ilgili yaptığı açıklamada, “Birleşmiş Milletler, Türkiye Cumhuriyeti, Ukrayna ve Rusya, Ukrayna’nın Karadeniz üzerinden ihracatını sürdürmek ve dünyanın her yerinde gereksinimi olanlara milyonlarca ton Ukrayna tahılı ulaştırmak için bir plan taahhüdünde bulundu. ABD bu muahedeyi memnuniyetle karşılıyor ve BM Genel Sekreteri Guterres ile Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı bu müzakerelere arabuluculuk yapma konusundaki kararlı diplomatik gayretlerinden ötürü takdir ediyor.” tabirlerini kullandı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu Stratejik İrtibat Koordinatörü John Kirby, Beyaz Saray’da gazetecilere yaptığı açıklamada, “ABD, bu adımı memnuniyetle karşılıyor. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bu mutabakatın yapılmasındaki diplomatik liderliklerinden ötürü teşekkür ediyoruz.” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşarı Victoria Nuland, muahedenin, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in müzakereleri ve Türkiye’nin 6 haftalık güçlü dayanağıyla mümkün olduğunu söyledi.

Fransa, İstanbul’daki tahıl koridoru mutabakatını memnuniyetle karşıladı

Fransa Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Fransa’nın, Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden ihracatını teminat altına almayı amaçlayan ve Birleşmiş Milletler himayesinde imzalanan muahedeyi takdir ettiği belirtildi.

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, ülkesinin, Rusya nedeniyle Ukrayna’da aylardır mahsur kalan tahılın ihracatına ait muahedeyi memnuniyetle karşıladığını aktararak, “Küresel besin krizini hafifletme gayretleriniz için Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ederiz.” tabirini kullandı.

Avrupa Birliği’nden takdir mesajı

Avrupa Birliği (AB) Dış İlgiler ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in ofisinden yapılan açıklamada, AB’nin Birleşmiş Milletler’in uğraşlarını desteklediği bildirilerek, “Türkiye’yi bu mutabakata aracılık etme ve uygulanmasını desteklemedeki değerli rolünden ötürü takdir ediyoruz.” değerlendirmesinde bulunuldu.

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss yazılı açıklamasında, “Ukrayna’nın tahılının memleketler arası besin pazarlarına ulaştırılması son derece kıymetlidir. Bu muahedenin sağlanmasındaki gayretleri için Türkiye’yi ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ni alkışlıyoruz.” sözlerini kullandı.

Lavrov, İstanbul’da imzalanan mutabakatlara katkılarından ötürü Erdoğan’a teşekkür etti

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İstanbul’da imzalanan mutabakatlarla ilgili, “Bugün elde edilen sonuçlara katkılarından ötürü Türk ortaklarımıza, şahsen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir kere daha teşekkür etmek istiyorum.” açıklamasını yaptı.

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy, Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) ortasında “Tahıl ve Yiyecek Hususlarının Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Teşebbüsü Belgesi”nin imzalanmasına ait eforlarından ötürü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e minnettar olduğunu belirtti.

İtalya, İstanbul’daki tahıl koridoru muahedesini memnuniyetle karşıladı

İtalya Başbakanı Mario Draghi, İstanbul’da imzalanan tahıl koridoru muahedesinin bütün milletlerarası toplum için eksiksiz bir haber olduğunu belirtti.

Draghi, İstanbul’da imzalanan muahedeye ait yaptığı yazılı açıklamada, “İstanbul’da Ukrayna, Rusya, Türkiye ve BM tarafından imzalanan mutabakatlar, bütün milletlerarası toplum için harika bir haberdir.” tabirini kullandı.

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, İstanbul’da imzalanan tahıl koridoru muahedesini değerli bir muvaffakiyet olarak nitelendirerek, global besin krizinin önlenmesindeki kilit rolü hasebiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye’yi tebrik etti.

Şerif, tahıl koridoru mutabakatını değerli bir muvaffakiyet olarak nitelendirerek, global besin krizinin önlenmesindeki kilit rolü hasebiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkiye’yi tebrik etti.

Kuveyt ve Bahreyn, İstanbul’daki tahıl koridoru mutabakatından memnun

Kuveyt Dışişleri Bakanlığından mevzuya ait yapılan yazılı açıklamada, mutabakatın memnuniyetle karşılandığı belirtildi.

“Bunun, besin güvenliğinin artırılması, tahıl arzındaki açığın kapatılması ve fiyat artışlarının durdurulmasına katkıda bulunacak bir adım olduğu” bildirilen açıklamada, mutabakatın imzalanması için Türkiye ve BM’nin gösterdiği eforun takdir edildiği aktarıldı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Ana vatan Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Ukrayna tahılının dünya pazarlarına ulaştırılmasını öngören mutabakatın tüm mimarlarını canıgönülden tebrik ediyorum.” tabirini kullandı.

Afrika Birliği, İstanbul’daki tahıl koridoru muahedesini memnuniyetle karşıladı

Afrika Birliği Komitesi Lideri Musa Faki Muhammed, İstanbul’da imzalanan tahıl koridoru mutabakatından ötürü memnuniyetini açıkladı.

Muhammed yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in himayeleri altında tahıl ve tarım eserlerinin Karadeniz üzerinden ihracını öngören mutabakatın imzalanmasından memnuniyet duyduğunu bildirdi.

Doğu Afrika’daki Hükümetler Ortası Kalkınma Otoritesi (IGAD) İcra Sekreteri Workneh Gebeyehu, mutabakatın süratle uygulamaya koyulmasını dört gözle beklediklerini belirterek, süreçte rol alan herkesi tebrik etti.

Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa, Pretoria’da Fildişi Kıyısı Cumhurbaşkanı Alassane Ouattara ile düzenlediği basın toplantısında, Afrika ülkelerinin Rusya ve Ukrayna bölgesindeki tahıla bağımlılığının gerçek bir tehlike olarak görülmesi gerektiğini tabir etti.

Birleşmiş Milletler (BM) Ticaret ve Kalkınma Konferansının (UNCTAD) yayımladığı rapora nazaran, kıtada Rusya ve Ukrayna buğdayına bağımlı olan çok sayıda ülke besin krizi ve fiyat artışlarıyla karşı karşıya.

2018-2020’de Rusya’dan 3,7 milyar dolarlık, Ukrayna’dan ise 1,4 milyar dolarlık buğday ithal eden Afrika ülkeleri toplam ithalatının yüzde 44’ünü bu iki ülkeden gerçekleştirdi.

Halihazırda 25 ülke, ithal ettiği buğdayın üçte birinden fazlasını bu iki ülkeden karşılarken, birtakım ülkelerde bağımlılık oranı yüzde 90’ının bile üzerine çıkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.