Dünyanın gözü kulağı Türkiye’de: Krizin düğümü çözülüyor

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, İstanbul’a geldi ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü.

Saat 16.30’da Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Ofisi’nde Rusya ve Ukrayna tarafından imzalanacak tahıl sevkiyatı antlaşması sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Guterres hazır bulunacak.

Antlaşmayı imzalamak üzere ilk heyet Rusya’dan geldi. Rusya Federasyonu Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve beraberindeki diplomatik heyet, İstanbul’a iniş yaptı.

TAHIL KRİZİ NASIL ORTAYA ÇIKTI

Rusya ve Ukrayna, dünyanın en büyük tahıl ihracatçıları.

24 Şubat’ta başlayan Rusya – Ukrayna Savaşı’ndan sonra, Avrupa Birliği ülkeleri, ABD, Kanada ve Japonya, Rusya’ya ekonomik yaptırımlar uyguladı. Rus tahılı, Avrupa pazarına giremedi.

Ukrayna tahılları ise Rus donanmasının ablukası ve Ukrayna’nın limanlara döşediği deniz mayınları sebebiyle ambarlarda kaldı.

KIRMIZI HAT DİPLOMASİSİ VE “TÜRK PLANI”

Rus medyası, tahıl krizine çözüm olarak “Türk Planı” uygulanacağını söyledi.

Plana göre Türk donanması, Ukrayna’nın döşediği mayınları temizleyecek. Rusya ise buna karşılık olarak o bölgelerdeki limanlara yönelik herhangi bir saldırı gerçekleştirmeyecek.

Daha sonra Ukrayna’ya nakliye gemileri yanaşacak. Gemilerin Ukrayna’ya silah taşıyıp taşımadığını Rus ve Birleşmiş Milletler görev güçlerinin yapması bekleniyor.

Tahıllar daha sonra Türk ve Rus donanması eşliğinde İstanbul’a gelecek ve dünya pazarında dağıtıma çıkacak.

Türkiye, tahıl krizi konusunda anlık iletişim amacıyla “kırmızı hat diplomasisi” uyguladı ve Ukrayna ile Rusya arasında arabuluculuk yaptı.

En son 29 Mart’ta İstanbul’da Rusya – Ukrayna barış görüşmeleri yapılmıştı ve savaş boyunca yapılan en olumlu görüşme olarak tarihe geçmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.