Economist: İnsanların enflasyon beklentileri artıyor

Tüketici fiyatları, dünya çapında yükseliş eğilimi göstermeye devam ediyor.

Koronavirüs pandemisinin akabinde yaşanan Rusya-Ukrayna savaşı, hayat pahalılığını tırmandıran bir öbür etmen olarak öne çıkıyor.

“Aşağı indirmek güç olacak”

Londra merkezli Economist mecmuasının “İnsanların enflasyon beklentileri artıyor, aşağı indirmek güç olacak” başlıklı yazısında oluşan tablo incelendi.

“Merkez bankalarını kimse dinlemiyor” denilerek, yüksek gelirli ülkelerdeki tüketici fiyatlarının, 1980’lerden bu yana en yüksek oran olan yıllık yüzde 9’dan fazla arttığına dikkat çekildi.

“Endişe verici bir gelişme”

Diğer taraftan halkın da daima olarak yüksek enflasyon beklemesinin tasa verici bir gelişme olduğu kaydedildi.

Amerikalıların orta vadeli enflasyon beklentilerinin yükseldiğini gösteren sayıların, geçen haftaki piyasa çalkantısının başlamasını tetiklediği belirtildi.

“Merkez bankaları insanları ikna etmeli”

Analizde, “Merkez bankaları, ivedilikle insanları enflasyonu düşürme konusunda önemli olduklarına ikna etmeli. Ancak, halkın fikrini değiştirmek harikulâde sıkıntı olabilir.” denildi.

ABD’de finansal piyasalar, haneler, profesyonel iddiacılar ve firmalar olmak üzere dört kümenin enflasyon beklentisi mercek altına alındı.

Daha fazla yüksek enflasyon beklentisi

Profesyonel kestirimciler ve finansal piyasaların öngörülerinin, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yüzde 2 maksadına yakın kalmaya devam ettiği, fakat tüketicilerin inançlarının bu istikamette olmadığı aktarıldı.

“Fiyatların önümüzdeki yıl yüzde 5’in üzerinde artmasını bekliyorlar. Artan emtia, fiyat ve öbür girdi maliyetlerine maruz kalan firmalar daha da yüksek enflasyon bekliyor.” notuna yer verildi.

Beklentileri aşağı çekmekte yaşanan sorun

Beklentilerin ABD dışında da arttığı tabir edilerek, “Merkez bankaları bu beklentileri tekrar aşağı çekmekte sorun yaşıyor. Bunun nedeni, yatırımcılar ve finans gazetecileri dışında az kişinin söylediklerine dikkat etmesidir.

Düşükken, kimsenin enflasyonu umursamasına gerek yoktu. Bugünün siyaset yapıcıları, bu muvaffakiyetin ta kendisi tarafından kısıtlanıyor. Enflasyon beklentilerini geri almak için, insanları oturup dinlemeye ikna etmek için ellerinden gelen her şeyi denemeleri gerekebilir.” görüşü paylaşıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.