Erdoğan’dan sert ileti: ABD bunu yapacak kadar ileri gitti, İran’ın da planını biliyoruz

  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye hususuyla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Bizim ‘bir gece birden gelebiliriz’ ifademiz boşuna değil. Vakti saati geldiğinde bu yapılır. Fakat şunu da söyleyeyim; bir sefer Türkiye’ye kimse bu türlü bir şeye hazır mısın sorusunu sormasın” dedi.
  • Erdoğan, ABD’nin tavrına reaksiyon göstererek “Terör örgütlerinin ileri gelenleriyle Beyaz Saray’da görüşme yapacak kadar ileri gidiyorlar. Biz bunların hepsini biliyoruz.” ifadelerini kullandı.
  • Terör örgütünün kaynağı ile ilgili de çarpıcı açıklamalarda bulunan Erdoğan, Kamışlı’daki petrolü çıkarıp rejime sattıklarını bir başka taraftan da İran’ın da burada hesapları olduğunu lisana getirdi.
  • Başkan Erdoğan, MHP önderi Devlet Bahçeli’nin Suriye ile siyasi diyalog davetiyle ilgili soruya “Devletler ortasında hiçbir vakit siyasi diyalog yahut diplomasi kesip atılamaz. Her vakit her an bu tıp diyaloglar olur, olmalıdır” biçiminde yanıt verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Lviv’deki Potoçki Sarayı’nda Ukrayna Devlet Lideri Zelenskiy ve BM Gnel Sekreteri Antonio Guterres’le bir ortaya geldi. Bu kritik tepe dünya basınında da büyük yankı uyandırdı. 

Başkan Erdoğan, Ukrayna temaslarının akabinde dönüş yolunda uçakta ortalarında Ülke TV ana haber sunucusu Derya Efe’nin debulunduğu gazetecilerin gündeme dair sorularını samimi bir formda cevapladı.

Başkan Erdoğan’ın Ukrayna dönüşü gazetecilere yaptığı açıklamalar şu biçimde:

En başından beri Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olduğunuz istikametinde açıklamalar yaptınız. ‘Suriye’de muhalefet ile rejimin uzlaşması lazım. Rejim askeri tahlil istiyor lakin tahlilin nihayeti siyasi çözümdür’ diye biz bunu deklare ediyoruz. Bu kelamın gereği olarak Astana ve Cenevre süreçleri örnek gösterilmesine karşın, Sayın Dışişleri Bakanı bu mevzuda açıklamayı yinelediğinde, Türkiye’de ‘Türkiye Esed’i yenemedi artık anlaşmak için taban hazırlıyor’ biçiminde bilhassa muhalefetin bir algısı oluştu. Hem Suriye konusundaki son durumu öğrenmek istiyoruz hem de muhalefetin bakış açısını değerlendirmenizi istiyoruz?

Bizim Esed’i yenmek, yenmemek üzere bir kaygımız yok ki. Şayet Türkiye’de muhalefet olayı bu türlü bir noktaya taşıyorsa bu muhalefetin hem kalitesini hem de gramını ortaya koyar. Bizim şu anda Suriye’de attığımız bütün adımlarla, bilhassa Suriye’nin kuzeyinde Fırat’ın doğusu ve batısından Akdeniz’e kadar olan o bölgede Ruslarla yürüttüğümüz çalışmalarda terörle bir gayret vardı. Terörle olan çabamızı de burada birlikte sürdürüyoruz. Bunların muhakkak kısmını Ruslarla bir arada yaparken muhakkak kısmını de kendi askerimizle, güvenlik güçlerimizle yürütüyoruz.

“BİZİM GÜÇLÜ BİR MUHALEFETİMİZ YOK, PROBLEM BURADA”

Hep söylüyorum, demokraside en kıymetli hasletlerden bir tanesi güçlü muhalefettir. Natürel bizim güçlü bir muhalefetimiz yok. Kasvet burada. Yani Suriye’de ne oluyor ne bitiyor haberleri yok. Biz ise ta Obama periyodundan alalım, orada verdiğimiz çabayı şu anda da birebir kararlılıkla devam ettiriyoruz.

NET ‘OPERASYON’ MESAJI

Bizim ‘bir gece birden gelebiliriz’ sözümüz boşuna değil. Vakti saati geldiğinde bu yapılır. Fakat şunu da söyleyeyim; bir kez Türkiye’ye kimse bu türlü bir şeye hazır mısın sorusunu sormasın. Biz bütün bu işlere hazırlıklıyız. Hazırlıklı olduğumuz üzere de an be an ne gerekiyorsa bunu yapacak güçteyiz. Şu anda natürel bilhassa Amerika maalesef binlerce tır silah, mühimmat, araç, gereç, aklınıza ne gelirse, buraya yığma yapıyor. Bu yığmayı da kimlere yapıyor? Büsbütün terör örgütlerine.

“BEYAZ SARAY’DA GÖRÜŞME YAPACAK KADAR İLERİ GİDİYORLAR”

ABD şunu söyleyemez: ‘Ben terörü beslemedim’ diyemez. Terörü Suriye’de birinci derecede besleyen ABD ve koalisyon güçleridir; bunu acımasız yapmışlardır ve hala da yapıyorlar. Oradan bıkmadılar, bir de Irak’ta tıpkı beslemeyi yaptılar. Kime? Yeniden terör örgütlerine. Şayet bugün Irak’ta bir huzursuzluk varsa altında maalesef tekrar Amerika yatıyor. Ve bu terör örgütlerinin ileri gelenleriyle Beyaz Saray’da görüşme yapacak kadar ileri gidiyorlar. Biz bunların hepsini biliyoruz. Bunlar var. Birebir formda Rusya rejimle bir dayanışma içinde. Kendileriyle bu yaptığım ziyarette bu mevzuları da görüştük. Bunu artık bir yere oturtmamız lazım dedim. Rusya ile o denli bir dayanışma yapalım ki Suriye’de, bilhassa Suriye’nin kuzeyinde, doğusu batısı fark etmez, buralarda terörle bir uğraş gerçekleştirelim.

“İRAN’IN DA HESAPLARI VAR”

Şimdi daima soruyoruz; bu teröristler kaynağı nereden buluyor? İşte şu anda Kamışlı’daki kalitesiz petrolü çıkartan teröristler. Pekala kim alıyor bunu? Rejim alıyor. Para kaynağı rejimde. Bunlar alıyor. Bütün bu gerçekler ortada. Bir öteki taraftan da daima olarak buralarda İran’ın hesapları var. Bu hesaplar da önümüzde. Biz istiyoruz ki buradaki süreci daha fazla uzatmayalım. Bizim Suriye’nin topraklarında gözümüz yok. Zira Suriye’nin halkı bizim kardeşlerimiz. Orada bizim o denli bir kederimiz yok. Onların topraklarının bütünlüğü bizim için kıymet arz ediyor. Rejim bunun idraki içinde olmalı. Bunları da yeniden tıpkı biçimde Sayın Putin’le Soçi ziyaretimizde görüştük. Temennim odur ki inşallah önümüzdeki periyotla ilgili Suriye’de hem anayasa bir an evvel yapılır, bu iş sağlama bağlanır hem de halkın bütün bu noktadaki külfetlerini giderecek adımlar atılır. Şu anda oradan hicret edenler, iltica edenlerin yükü bize geldi. 4 milyon insanı biz ülkemizde ağırlıyoruz. Bütün bunları ağırlarken rejimle daima savaş halinde olalım diye mi bunu yapıyoruz? Hayır. Suriye halkıyla bilhassa inanç kıymetleri noktasındaki bağlarımız sebebiyle bunu yapıyoruz. Bundan sonraki süreç tahminen çok daha güzel olacaktır.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüştü.

Bu tartışmalar devam ederken Sayın Devlet Bahçeli’nin bir açıklaması dikkat çekti. Suriye’nin kuzeyinde yürütülen terörle gayrete gönderme yaparak ‘Siyasi diyalog görüşmelerinin ya da Suriye ile temasın siyasi diyalog mertebesine çıkarılması ciddiyetle ele alınmalı’ tabirini kullandı. Bu kelamları nasıl değerlendirirsiniz?

“HİÇBİR VAKİT SİYASİ DİYALOG YAHUT DİPLOMASİ KESİP ATILAMAZ”

Şunu bir kere bilmemiz, kabullenmemiz gerekir. Devletler ortasında hiçbir vakit siyasi diyalog yahut diplomasi kesip atılamaz. Her vakit her an bu çeşit diyaloglar olur, olmalıdır. Hatta bir kelam var; ‘İplikle de olsa bağı koparmayın, o bağ devam etsin. Gün olur lazım olur.’ Artık biz mesela bölgede Mısır’la alt seviyede, bakanlarımız düzeyinde temaslarımızı devam ettiriyoruz. Bu münasebetler durup dururken olmuyor. Diplomasiyi büsbütün devre dışı bırakamazsınız. Diplomasiye ne kadar muhtaçlığımız olduğunu bütün dünya gördü. Biz her vakit tahlilin modülü olduk. Suriye meselesini çözmekle ilgili elimizi taşın altına biz koyduk. Amacımız, bölgesel barış oldu, ülkemizi bu krizin ağır tehditlerinden risklerinden korumak oldu. 

Suriye’nin kuzeyindeki terör amaçlarına, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yapmaya hazırlandığı bu 5’inci harekât üzerine bir soru sormak istiyorum. Artık Türkiye alanda varlık gösterirken aslında diplomatik ayağı, işin diplomasi boyutunu hiç bırakmıyor. Biz biliyoruz ki Amerikalı muhataplara olduğu üzere Rus muhataplara da PKK terör örgütünün faaliyetleri ve Türkiye’nin hudut güvenliğini nasıl tehdit ettiğiyle ilgili vakit zaman bilgilendirmeler yapıyorsunuz. Bu bilgilendirme sonucunda Rusya’nın PKK/YPG’ye karşı bakışında bir değişiklik oldu mu? Bir de bilhassa PKK’ya yakın kaynaklar ve medya organları beklenen 5’inci harekatla ilgili olarak, bunu bir Rus ihaneti, Rusların ihaneti üzere değerlendiriyorlar. Bununla ilgili bir yorumunuz olur mu?

“RUSYA’YLA İRTİBAT HALİNDEYİZ”

Şu anda Suriye’de attığımız her adımda bir kez biz güvenlik güçlerimiz, istihbaratımız, Ulusal Savunma Bakanlığımız olarak Rusya’yla irtibat halindeyiz. Arkadaşlarımız daima onlarla görüşme halindeler. Ben de Sayın Putin’le görüşmeler yapmak suretiyle bu süreci “sağlama bağlayalım” diyoruz. İşte örneğin son Soçi seyahatimde Suriye bizim için kıymetli bir görüşme konusuydu, gündem unsuruydu. Şu anda yeniden buradaki terör olaylarıyla alakalı gerek ben Putin’le, gerek Dışişleri Bakanım ve Savunma Bakanım muhataplarıyla görüşmeleri devam ettiriyoruz. Bundan sonraki süreçte de aslında devam ettireceğiz. Mesela gönül dilek ederdi ki İran’la da oradaki bu çalışmaları daha faal yürütelim lakin bu olmadı. Biz de şu anda Rusya’yla olan bu dayanışmamızı, birlikteliğimizi tıpkı kararlılıkla devam ettiriyoruz. Bundan sonraki süreçte de yeniden birebir formda devam ettireceğiz.

Yakın vakitte İsrail’le de olağanlaşma süreci başlamıştı ve büyükelçilerin atanmasına da karar verildi. Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri en nihayetinde İsrail… Mısır’dan da örnek verdiniz. İsrail’le olan ilgiler Doğu Akdeniz’de Mısır’la da olursa, bu bağlarımız için genel manada güç eksenli bir alaka, irtibat diyebilir miyiz sanki?

İSRAİL İLE OLAĞANLAŞMA SÜRECİ

Daha çok siyaset eksenli dersek isabetli olur. Yani siyasetin gereği bu. Onun için de siyasette dargınlık olmaz. Her an barış içinde olacaksın. Her an görüşebilme imkânı yakalayacaksın. Mesela Mısır’la şu anda üst seviyede, istenilen yerde değil lakin biz artık Mısır’la da arkadaşlarla alt seviyede yani bakanlar düzeyinde bu işi sürdürelim ve akabinde da temenni ederiz ki üst seviyede de bu adımı en hoş biçimde atalım. Zira Mısır halkı bizim kardeşlerimiz. Bizim Mısır halkıyla dargın olmamız mümkün değil. Onun için de bir an evvel orayla da bu barışı bizim temin etmemiz gerekiyor. Suriye ile daha ileri düzeyde adımları temin etmemiz gerekiyor. Bu adımları atmak suretiyle, tüm bölgede yani İslam dünyasının bizim komşularımızla olan bu bölgesinde inşallah birçok oyunu biz bozarız.

KAYNAK: HABER7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.