Eskişehir’de vatandaşlar asgari ücrete ara zammı yorumladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Temmuz ayında Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplanacağını ve asgari ücrete ara zam yapılacağını açıkladı. Eskişehirli vatandaşlar, asgari ücrete yapılacak zamla ilgili beklentilerini dile getirdi.

“HAKİKATEN ZOR GÜNLER YAŞIYORUZ”

Vatandaşın ekonomik olarak zor günler yaşadığını söyleyen Mehmet Sait Biliroğlu, “Şu anda 12 bin 500, 15 bin lira olmalı. Ama 12 bin 500 lira normal. Günümüz hayat şartlarına yetmez. Her şey ateş pahası biliyorsunuz. Ev kiraları aldı başını gidiyor. Gönül ister daha fazla olsun, 15 bin lira olması gerekiyor. İşvereni de düşünmek lazım. Tek taraflı düşünmemek gerekiyor. Artık gerekeni devlet yapacak. Hakikaten zor günler yaşıyoruz şu anda. Ben de asgari ücretle çalışıyorum. 12 saat çalışıyorum günde. Artı mesai. Yatıyorum kalkıyorum işe gidiyorum. Aldığım para 13 bin lira. Bununla da geçinmek mümkün değil” diye konuştu.

“ENFLASYON MAAŞLARI ERİTİYOR”

Enflasyonun maaşları erittiğini anlatan Celal Erol, “En azından 15 bin lira olması gerekir. O da yetmez ama varsayalım öyle olsun. Yetmez, mümkün değil. Hele bir de kiradaysa yandı. Asgari ücrete iyi bir zam verilmesi lazım. Ama vermezler. Enflasyon eritiyor. Bu sene aldığın şeyi başka zaman aynı fiyata alamıyorsun. Geçinemiyorum. Mümkünatı yok. 15 gün gidiyor. Torunlarıma 5 lira, 10 lira bile veremiyorum. Geriye kalan 15 gün evde oturuyorum. Hiçbir yere çıkmıyorum. Nereye gideceğim? Bir yere oturmaya gitsen, çay içsen cebinde para olması gerekiyor. Evden dışarı çıkmıyorum” dedi.

“ENFLASYON DÜŞERSE ÇOK GÜZEL OLACAK”

“Gidişatımız hiç iyi değil” diyen Sedat Kumarcıoğlu, şunları söyledi:

“Bu ücretle geçinebilmesi için asgari ücrete zam olmaması lazım. Enflasyonu düşürmeleri lazım. Bizim istediğimiz o. Ne kadar çok yüksek rakamlarda asgari ücrete zam geliyorsa her şeye de iki katı zam geliyor. Bugünün bir paket sigara en ucuz 48 lira. Vatandaş ne yapacak? Bir ekmek 5 liraysa, 10 liraya çıkacak. Gidişatımız hiç iyi değil. Allah hayırlısını versin. Enflasyon yüksek olduğunda isterse maaşı 20 bin lira yapsınlar. Temmuzda 11-12 bin lirayı bulacak herhalde. Sonrası her şeye zam gelecek. Ben tarımla uğraşıyorum. Bu sene 1 kilo domatesi vatandaş 50 liradan aşağıya yiyemeyecek. Çünkü ben bir tane fideyi 14 liraya aldım. Gübre geçen sene 800 liraydı, şimdi 2 bin lira oldu. Temmuzda asgari ücrete zam gelince bu iki katına çıkacak. Ben ne kazanacağım? Vatandaş nasıl yiyecek bunu? Asgari ücrete zam yapmasını istemiyoruz ama enflasyonu düşürsün. Enflasyon düşerse her şey çok daha güzel olacak.”

“TEK MAAŞLA EV GEÇİNDİRMEK MÜMKÜN DEĞİL”

Tek maşla ev geçindirmenin mümkün olmadığını belirten Abidin Şahin, “Bugün bir pazardan 500 liradan aşağı çıkamıyorsunuz. Bunu rahatça alabilecek bir asgari ücret olması lazım. 15 bin lira bile olsa yetmiyor. İnsanlar halk ekmek kuyruğuna giriyor. İnsanlar aç. Yetmiyor. 20 bin lira olsa ne olacak? Yaptığı tüm zam enflasyon tarafından yutuldu. Şu an kimse tek maaşla çalışarak evi geçindiremez. Evdeki herkesin çalışması gerekiyor. Ona rağmen hayat pahalılığı sürekli artıyor. Üretim yok. Bir mercimek Kanada’dan geliyorsa bu ülkeye ne bekliyorsunuz. Üretim yok ülkede” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx