Fatih Terim iki tazminat davasından 30 bin lira kazandı

Teknik yönetici Fatih Terim’e toplumsal medya hesabı üzerinden hakaret içerikli kelamlar sarf ettikleri gerekçesiyle iki farklı davada yargılanan Tamer S. Ş. ve Emirhan S. bin 300 lira isimli para cezasına çarptırılmıştı. Ceza davasının akabinde Terim, avukatı Candaş Gürol aracılığıyla İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurarak 20 bin liralık manevi tazminat davası açtı. Bugün görülen davaya taraf avukatları katıldı.

‘’KİŞİLİK HAKLARI İNTERNETTE HUNHARCA İHLAL EDİLİYOR’’

Mahkeme davayı kabul ederek hakaret içeren paylaşım sahibi Tamer S. Ş.’nin 20 bin lira tazminat ödemesine karar verdi. Dava sonrası açıklamada bulunan Fatih Terim’in avukatı Candaş Gürol, ‘’Kişilik hakların internette hunharca ihlal edildiğini gözlemlemekteyiz. Kişinin ünlü olması sert bir formda hakarete uğrayacağını ve kabulleneceği manasına gelmiyor. Bu türlü bir yanlış algı var. Hukukta bunun yeri yok. Kimsenin kimseye ünlü diye hakaret etmeye hakkı yok. Tazminatın tamamının kabul edilmesi emsal bir karar’’ dedi.

Sosyal Medya üzerinden Terim’e yönelik hakaret içerikli kelamlar sarf eden öbür bir kullanıcı Emirhan S. ise, “Hakaret cürmünden para cezasına çarptırıldıktan sonra manevi tazminat davasını da kaybetti. Mahkeme Emirhan S.’nin Fatih Terim’e söylediği kelamların kişilik haklarını zedelediği gerekçesiyle 10 bin lira tazminat ödenmesine karar verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.