Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö: Erdoğan ile yeni bir görüşme yapmaya hazırım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine sıcak bakmadığı açıklamaları, iki ülkede kaygı ile karşılandı.

Finlandiyalı ve İsveçli önderler, Türkiye’yi ikna etmek için diplomasi trafiğini artırmayı hedefliyor.

İHA’nın haberine nazaran; Finlandiya Başbakanı Sanna Marin ile Finlandiya’nın NATO üyeliğine başvuracağını bir basın toplantısı sırasında duyuran Niinistö’ya Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının Finlandiya için kaygı oluşturup oluşturmadığı soruldu.

“Cumhurbaşkanı Erdoğan ile tekrar görüşmeye hazırım”

Niinistö yaptığı açıklamada, “Açıkçası bu beni şaşırttı, zira yaklaşık bir ay evvel Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir telefon görüşmesi yaptım. Ve aslında, NATO üyeliğine müracaatımızı olumlu olarak değerlendireceğini söyledi. Kendisine teşekkür ettim. Lakin bunlar dün duyduklarımızdan farklıydı. Bence şu anda gereksinimimiz olan şey, net bir yanıt. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile gündeme gelen meseleler hakkında yeni bir görüşme yapmaya hazırım” halinde konuştu.

“Onay sürecinin süratli olmasını istiyoruz”

Başbakan Marin ise bahisle ilgili yaptığı açıklamada, “Onay sürecinin mümkün olduğu kadar kısa ve problemsiz geçmesini umuyoruz. Bu nedenle, pek çok NATO üyesi ülkeyle, bahar aylarında sürecimizi ve NATO’ya katılma yeteneklerimizi tartıştık. Bu yüzden, önümüzdeki birkaç ay içinde bu sürecin mümkün olduğunca meselesiz ve süratli olmasını sağlamaya çalışacağız. Finlandiya’nın yahut İsveç’in NATO üyeliği konusunda rastgele bir sorun olacağına dair NATO’dan rastgele bir belirti görmedik. NATO ile zati temaslı olan tüm yeteneklere sahibiz. Ve biz NATO’nun yakın ortağıyız. Fakat birtakım sorulara ait makul açıklamalar gördük. Bu tartışmaları ülkelerle ve bakanlarla yapmamızın çok kıymetli olduğunu düşünüyorum. Başka önderlerle de çok sakin bir biçimde her mevzuyu tartışıyoruz lakin sorun çıkacağını sanmıyorum” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.