Geçersiz ilanlara dikkat! Kapora dolandırıcılığı tehlikesi büyüyor

Dolandırıcılar bu sefer araç sahibi olmak isteyen yurttaşalrı gözüne kestirdi. Araç fiyatlarının artmasıyla birlikte dolandırıcıların yeni maksadı internet sitelerinde bulunan araçlar oldu.

Online alışveriş sitelerine kayıt yaptıran dolandırıcılar, siteye uydurma ilanları düşük fiyatlarla ekliyor. Kelam konusu ilanlarda da çoğunlukla öbür araçlara ilişkin fotoğraflar ve bilgiler kullanılıyor. İlana kanan alıcı ise numarayı arayarak, araçla ilgili bilgi alıyor. Bu sırada dolandırıcı, diğer alıcıların da araçla ilgilendiğini söyleyerek, bir ölçü kapora karşılığında ilanı yayından kaldırabileceğini söylüyor.

Kaporayı alan dolandırıcı ortadan kaybolurken, kandırıldığını anlayan vatandaş ise soluğu savcılıkta alıyor.

“BU USULLE 50 BİN TL KAPORA ALMIŞLAR”

Kapora dolandırıcılığı yolunun önemli halde arttığını söz eden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Otomotiv Ticaret Meclis Üyesi Fahrettin Batı, “Dolandırıcılar kapora olarak hatırı sayılır paralar istiyor. Örnek verecek olursak piyasa kıymeti ve piyasada satış suratı yüksek olan internet üzerindeki rastgele bir aracı, kendi ilan sayfalarında yüzde 20 aşağıya göstererek ilana koyuyorlar. Beşerler dolandırıcılara telefon ettiğinde, dolandırıcı ‘Ev aldım, arazi alıyorum, kendi aradığım aracı buldum, onun için ucuza satıyorum’ üzere tabirler kullanarak vatandaşlardan kapora topluyor.

Mübalağa etmiyorum, bir günde 30-40 bireyden kapora alıyorlar. Bir arkadaşımın aracından bu teknikle 50 bin TL kapora almışlar. Bu adamlar 3 gün sonra piyasadan kayboluyorlar telefonları kapalı, halbuki o denli bir otomobil zati yok. Ucuz otomobil alacağız diye beşerler muhakkak kapora göndermesinler” dedi.

“ARACIN GERÇEK PAHASI KADAR KAPORA TOPLAYIP KAÇIYORLAR”

Yakın bir arkadaşının başından geçen dolandırıcılık olayını anlatan Batı, “Düzce’de otomotiv bölümünde olan Murat ismindeki bir arkadaşımın kendi intranet sayfasında satışta olan bir aracını, dolandırıcı tekrar birebir ilandaki fotoğrafları kullanarak, öbür bir sayfa aracı yüzde 20 aşağıya koyuyor.

Vatandaşın bir adedinden ‘Acele ve acele satacağım‘ diye 50 bin TL kapora alıyor ve sonraki gün kayboluyor. Bu 1 bireyden aldığı para düşünün akşama kadar kaç kişiyi aradı ve kaç bireyden kapora aldı.

Araç iki gün ilanda kalırsa, aracın gerçek kıymeti kadar kapora toplayıp kaçıyorlar. Bu sebeple vatandaşların çok dikkat etmesi gerekiyor. Beşerler araçları görmeden bütün denetimleri yapmadan, satıcılarla nakdî bağlantılara girmesin. Halkımızın bir kısmında bir malı ucuz pahasının altında alabilmek üzere bir yanılgı var.

Her malın pahasını sahibi aşağı üst bilir. Dolandırıcılar kendilerini asker, sıhhat vazifelisi, yargı mensubu olarak tanıtıp ‘Ben villa yahut daire buldum, ucuza alıyorum. Ondan edeceğim kar, otomobilden edeceğim ziyanı karşılıyor. Bu nedenle ucuza veriyorum‘ üzere cümleler kullanıyorlar. Vatandaşlarımız asla bunlara inanmasın, önlemli ve denetimli para bağına girsinler” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.