Guterres’ten Rus tarım eserleri ve gübresi için davet

Rusya ile Ukrayna ortasında varılan tahıl sevkiyatı muahedesi kapsamında İstanbul’da kurulan Müşterek Uyum Merkezi’ni ziyaretinin akabinde Türkiye Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar ile ortak basın toplantısı düzenleyen Guterres, “Burada ve Odessa’da gördüklerimiz, sorunun yalnızca daha görünür olan kısmı. Bu mutabakatın bir başka kısmı da yaptırıma tabi olmayan Rus besin ve gübresinin global piyasalara manisiz halde girişidir” dedi.

Guterres, “Tüm hükümetlerin ve özel kesimin bunları piyasaya ulaştırmak için işbirliği yapması kıymet teşkil ediyor” diye ekledi. Lakin buna karşın Rus tarım eserleri ve gübresinin ihracatında hala bazı “engeller” olduğunu belirten Guterres, “Hâlâ nakliye, sigorta ve finansla ilgili aşılması gereken birtakım pürüzler ve zahmetler var” dedi.

“2022’DE GÜBRE OLMADAN, 2023’TE KÂFİ BESİN OLMAYABİLİR”

Türkiye’ye Karadeniz Tahıl Girişimi’ndeki kıymetli rolü için teşekkür eden Guterres, tahıl muahedesinin bir öteki kısmına dikkati çekerek, “Bu paket mutabakatın başka kısmı, yaptırımlara tabi olmayan Rus besin ve gübresinin global pazarlara manisiz erişimidir” sözünü kullandı.

Tüm hükümetlerin ve özel kesimin bunları piyasaya sürmek için iş birliği yapmasının ehemmiyetine işaret eden Guterres, “2022’de gübre olmadan, 2023’te kâfi besin olmayabilir” değerlendirmesini yaptı.

Antonio Guterres, Ukrayna ve Rusya’dan daha fazla besin ve gübreyi çıkarmanın, emtia piyasalarını daha da sakinleştirmek ve tüketiciler için fiyatları düşürmek açısından çok kıymetli olduğunu vurgulayarak, “Çok daha uzun bir sürecin başındayız lakin siz bu kritik mutabakatın dünya için potansiyelini aslında gösterdiniz.” dedi.

BAKAN AKAR: 656 BİN 349 TON TAHIL SEVKİYATI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Bakan Akar, burada yaptığı konuşmada, Rusya ve Ukrayna ortasında yaşanan çatışmadan ötürü güç ve besin krizi riskinin arttığını belirterek bunun üzerine Ukrayna limanlarında bulunan 25 milyon tondan fazla tahılın inançlı bir biçimde, kısa vakitte muhtaçlık sahibi ülkelere sevki için denizde bir koridor oluşturulmasının zaruret haline geldiğini hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy ile görüşerek bu sorunun tahlili için inisiyatif aldığını vurgulayan Akar, “Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Türkiye tarafından görevlendirilen özel temsilciler vasıtasıyla ağır bir temas süreci yaşanmış, başlangıçta ikili olan görüşmeler daha sonra dörtlü olarak yapılmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Putin, Sayın Zelenskiy ve Sayın Guterres’in gösterdikleri dayanak ve irade sonucunda faaliyetlerin yürütülmesi için Müşterek Uyum Merkezi oluşturulmuştur.” dedi.

Bakan Akar, Ukrayna’dan ihraç edilecek tahıl ve gibisi besin eserlerinin Odesa, Çornomorsk ve Yuzni limanlarından emniyetle denizden nakliyatını koordine eden bu merkezin faaliyetlerine planlandığı biçimde devam ettiğini söz etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.