‘İkinci Tosuncuk’ olayında detaylar belirli oldu

“Cancri Jewellery” ismi ile geçtiğimiz yıl açılan ve kısa müddette binlerce üye bulan firmanın ismi dolandırıcılık argümanıyla gündemde. 

Kadıköy’de bir mücevher firması, oluşturduğu sistem ile argümana nazaran Türkiye genelinde teze nazaran yaklaşık 110 bin kişiyi 250 milyon dolar dolandırarak kayıplara karıştı.

Şirket oluşturduğu sistem ile yatırımcılara bedelli olduğu argüman edilen taşlar satarak bu taşları alan yatırımcılara bir müddetliğine haftalık ve yıllık getiri sağladı.

Vatandaşlar ise durumu yakınlarına da bildirerek sisteme daha fazla kişiyi dahil etti. Şirketin bu sayede merkezi İstanbul olmak üzere, Yalova, İzmit, Antalya ve Trabzon’da işletme açarak daha fazla itimat kazandığı tez ediliyor.

Şirketin bir müddet sonra müşterilerine para göndermemesi üzerine, on binlerce kişi dolandırıldığını anladı.

Mağdurlar soluğu mahkemede aldı. Mücevher şirketinin yöneticileri ise kayıplara karıştı. Mağdur olan bir küme ise şirketin Kadıköy Bağdat Caddesi’nde bulunan işletmesinin önüne gelerek aksiyon yaptı.

”BİR BUÇUK AYDIR KİMSE PARASINI ALAMIYOR”

‘İsmini vermek istemeyen mağdur, “Kuyumculuk firması eser karşılığında para yatırıyorsunuz, yatırdığınız para karşılığında da sizlere haftalık olarak yüzde 8, yüzde 10 geri dönüş yapıyorlar. Lakin yaklaşık bir buçuk aydır kimse parasını alamıyor” dedi ve şöyle devam etti:

”10 MİLYONUN ÜZERİNDE KAYBIMIZ VAR”

”Şirket tarafından daima oyalama taktikleri ile oyalıyorlar. Bizim 10 milyonun üzerinde bir kaybımız var. Biz paramızı alamadığımızdan ötürü yasal süreçleri başlattık, haciz süreçlerini yaptırdık. 2 kişi de bu mevzuyla alakalı tutuklu. Firma aslen Ukraynalı olduğu için asıl yöneticiler yurt dışına kaçtılar. 110 bin civarı mağdur var, yaklaşık 250 milyon dolarlık da bir vurgun yapılmış”

”BİRİNİ DE DAHİL EDECEKSİNİZ”

Bir öbür mağdur ise, “Beni buraya davet eden bir yakınım. Bir Pazar günü Bağdat Caddesinde bir kahve içelim dedi. Eşimle birlikte geldik, aşağıda eğitim vardı eğitime katıldık ve sistemi anlattılar. Birinci geldiğimde eğitimin ortalarına geldiğim için çok anlayamadım. Eğitimin sonlarına yanlışsız eşime kalk gidelim fiyatlar çok uçuk dedim. Karar verdik daha sonrasında tekrar geldik. 4 kere geldim 5. kere anlamaya çalıştım. Sonuç olarak, siz dahil oldunuz birilerini dahil edeceksiniz, birinci satırda ya da ikinci satırda ikinci kişi ne kadar alışveriş yaparsa o sizin hesabınıza yazılıyor. Yani uçuk sayıların toplamı alttaki bireylerin alışverişine bağlı” formunda konuştu.

 

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.