İzmir açıklarında 98 göçmen kurtarıldı, 2’si Türk 3 kişi gözaltında

Sahil Güvenlik Komutanlığı grupları, 28 Ağustos Pazar Günü saat 04.30 sıralarında, Foça ilçesi Aslanburnu mevkii açıklarında can salları içerisinde kaçak göçmenlerin bulunduğunu tespit  etti.

98 göçmen kurtarıldı

Bunun üzerine harekete geçen takımlar, can salları içerisindeki göçmenleri gemiye aldı. Kıyıya getirilen göçmenler Foça Balıkçı Barınağı’na çıkartıldı.  Göçmenlerin 23’ünün İran, 15’inin Irak, 42’sinin Afganistan, 4’ünün Suriye, 12’sinin Bangladeş asıllı olduğu belirlendi.

2’si Türk 3 organizatör yakalandı

DHA’nın haberine nazaran; kurtarılanlar ortasında yer alan İ.C. isimli bir Suriyeli ile birlikte, organizatör ile teması olduğu bedellendirilen K.Y. ve Y.K isimli 2 Türk kuşkulu savcılık talimatıyla gözaltına alındı. Foça Emniyet Müdürlüğü’nde süreçleri devam eden göçmenlerin İzmir Vilayet Göç Yönetimi Müdürlüğü’ne gönderilecekleri bildirildi.

“Büyük gemiler geçerken kimse yardım etmiyordu”

Kaçak göçmenlerden olan Afganistan vatandaşı Ahmet Ferhat Rahmani, Bodrum’dan Yunanistan’a gitmek üzere denize açıldıklarını ve motorlarının bozulması sonucu mahsur kaldıklarını söz etti. Rahmani, “Bodrumdan bindik bota. Yunanistan tarafına gittik. Botumuz Yunanistan yakınlarında bozuldu, sular içinde kaldı. İki gün orada kaldık. Kimse yardım yapmıyordu. Büyük gemiler geçiyordu. Ses veriyorduk. Yardım  yardım. Kimse yardım yapmıyordu. Ondan sonra bir uçak geçti. Bizim üstümüzden. İspanya uçağı. O bizi gördü. İki gün geldi. Birinci gün temas yapamadı. İkinci gün geldi. Bizim gemide muhaberat vardı. Bizle temas yaptı. Onunla konuştuk. Bizi Yunanistan gemisine gönderdi. Yunanistan gemisi geldi gece saat 12.00’de. 2 gün sonra bizi aldı. Yunanistan tarafına getirdi.  3 saat bekledi. Daha sonra daha büyük bir gemi geldi, Yunanistan tarafından. Bizi aldı. Çok berbat döve döve şey yaptı. 8 -10 saat bizi getirdi. Gece saat 02.00’de Türkiye suları içinde bıraktı. Küçük botlarla attı bizi su içine, kendisi kaçtı. Sonra bizi Türk (Sahil) Güvenlik buldu. Aldı, canımızı kurtardı” dedi.

“Her şeyimizi aldılar”

Öte yandan Yunanistan ögelerinin kendilerine şiddet uyguladıklarını belirten Rahmani, “Yunanlılar bizim her şeyimizi, paralarımızı aldı. Hiçbir şey bırakmadı. Telefonları, paraları aldı. Bin euro, 2 bin euro, 500 yüz euro ne varsa hepsini aldı. Hiçbir şey bırakmadı. Ben kendim dayak yedim. Hakikat dürüst yemek yiyemiyorum. Çok makûs. Kabahatim ne vardı. Elimi kaldırdım. Bana bir bardak su verin. Çok susadım. Ondan sonra geldi dövmeye başladı” ifadelerini kullandı.

“Bir haftadır denizdeyiz”

Rahmani, soru üzerine bir haftadır denizde olduklarını, Türkiye’de altı yıldır yaşadığını, çalıştığını ve Türkçe’yi burada öğrendiğini söyledi.

İşlemleri tamamlanan göçmenlerin Vilayet Göç Yönetimi Müdürlüğü’ne gönderildiği öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.