Johnson, Türkiye’nin vazgeçilmez global liderliğinden dolayı Erdoğan’ı tebrik etti

Başbakanlık Ofisi 10 Numara’dan yapılan açıklamada, Johnson ile Erdoğan’ın telefon görüşmesi gerçekleştirdiği ve ikilinin artan İngiltere-Türkiye ticaretini memnuniyetle karşıladıkları belirtildi.

Liderlerin, iki ülke ortasındaki mevcut Hür Ticaret Mutabakatını, büyüyen ekonomik ivme üzerine inşa etmek için genişletmeyi temenni ettikleri kaydedilen açıklamada, ayrıyeten, savunma teknolojisi ve nükleer güçte iş birliğini artırmak için heyecan verici yeni fırsatları ele aldıkları vurgulandı.

Johnson’dan Erdoğan’a tebrik

Açıklamada, “Başbakan Johnson, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, yakın vakitte Rusya’nın Ukrayna’daki tahıl ablukasını sona erdirmeye yardımcı olan Türkiye’nin vazgeçilmez global liderliğinden ötürü tebrik etti.” sözüne yer verildi.

Ayrıca, açıklamada, Johnson’ın, Rusya’ya yönelik güçlü ekonomik yaptırımların sürdürülmesi dahil Ukrayna’nın sebepsiz işgaline karşı bu ülkeyi destekleyeme devam etmenin ehemmiyetini vurguladığı bildirildi.

Liderlerin, gelecek için birbirlerine yeterli dilek temennisinde bulundukları kaydedilen açıklamada, Johnson ve Erdoğan’ın, İngiltere ile Türkiye ortasındaki alakanın güçlenerek devam edeceği konusunda mutabık olduğunun altı çizildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.