Mars’ta insan çöpü bulundu

Gizemli gezegen Mars’a gönderilen ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’ne ilişkin Perseverance aracı, bu sefer pek de şaşırtmayan bir keşfe imza attı: İnsan çöpü.

Araçtan bir halde kopan bir modül olduğu kestirim edilen termal materyal modülünün 2 kilometre ötede bulunması, rüzgar ile savrulduğu yorumlarını da beraberinde getirdi.

NASA’nın ‘NASA’s Perseverance Mars Rover’ isimli Twitter hesabı, gezegenin yüzeyinde bulunan çöpe dair paylaşımda bulundu.

“Ekibim beklenmedik bir şey fark etti”

Maddenin 2021 yılında Perseverance’ın Mars yüzeyine inişinde çok hava değişimlerinden korunması için üzerine sarılan termal materyalin kesimleri olduğu bilgisi paylaşıldı
:

“Ekibim beklenmedik bir şey fark etti: Bu, 2021’deki iniş günümden gelmiş olabileceğini düşündükleri bir termal battaniye modülü, beni yere indiren roketle çalışan bir jet paketi.”


Çöp oraya nasıl gitti

Çöpün iniş kadrolarının bulunduğu asıl yerden yaklaşık iki kilometre uzakta bulunan keşfedildiği bölgeye nasıl geldiğine dair soru ise karşılığını bekliyor.

“Bu parlak folyo kesimi, sıcaklıkları denetim etmek için kullanılan bir gereç olan termal battaniyenin bir kesimidir. Bunu burada bulmak sürpriz oldu: İniş yerimden yaklaşık 2 km ötede bulundu. Bu kesim ondan sonra buraya mı indi, yoksa rüzgar mı savurdu?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.