Mithat Sancar: Öcalan konuşunca AKP’nin işinin kolaylaşacağı hakikat değil

HDP Eş Genel Lideri Mithat Sancar, PKK önderi Abdullah Öcalan üzerinden yürütülen tartışmalarla ilgili “HDP, AKP’ye kanmaz; ruhsal harp söylentileri bunlar” dedi.

T24’te Murat Sabuncu’nun sorularını yanıtlayan Sancar, Edirne Cezaevi’nde Selahattin Demirtaş’la görüşmesi hakkında da, “Demirtaş’la görüş alış verişinde bulunduk. Demirtaş’ın yaklaşımı partimizden farklı değil. Kendisiyle kopukluk ve bağlantı sorunu yok” dedi.

‘PSİKOLOJİK HARP YÖNTEMLERİ’

“Her seçim devrinde Öcalan’la ilgili tartışmalar da daima oldu” diyen Mithat Sancar şöyle konuştu: “Sanki HDP seçim yaklaşınca AKP’ye yaklaşacak üzere… Son 7 yıldır AKP’nin uygulamalar ortada. AKP HDP’ye yanaşacak, HDP de kanacak ve onun istediği tutumu alacak, bu psiklojik harp usulü temelden yanlıştır. Bunun bilerek yapıldığının farkındayız. Gemlik yürüyüşündeki maksat, bu sıkıntılar tekrar gündeme geleceği için, uzun müddettir de Öcalan’la görüşme yapılmadığı için, olağan hakkı olan görüşmelerin tekrar başlatılmasına gündeme getirmek. Bizim net talebimiz var. Tecrit türel değil, politik olarak da yanlışsız değil, bu türlü sürmesinin Türkiye siyasetinde bulanıklaştırma aracı olarak kullanılması gerçeği ortada duruyor. Bunları biz gündeme getirmesek de diğer gayelerle öbür çevreler gündeme getiriyor. Tevatür seviyesinde değil açık irtibat kanalıyla yürüsün tartışma diyoruz. ‘Öcalan şunu yapacak’ dedikodularını bir kenara bırakmanın yolu hakkı olan avukatlarıyla görüşmesi. İktidarın seçimlere hakikat bunun araç olarak kullanılması ihtimali de aklından geçiyordur. Güya Öcalan görüşme başladığında AKP’nin işini kolaylaştıracakmış üzere bir hava yayılıyor. Bu da yanlışsız değil.”

‘ORTAK ADAY KAPISI AÇIK’

HDP’nin rolünün yalnızca sayısal olmadığını söz eden Sancar, ortak aday kapısını açık tuttuklarını, seçimlerle ilgili yeni başlangıç inancını koruduklarını söyledi.

“İktidarın yeni bir tahlil süreci başlatacağını ihtimalini görmüyoruz” diyen HDP Eş Genel Lideri Mithat Sancar, muhalefetin de Kürt meselesinin tahlili konusunda ne önerdiklerinin net olmadığını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.