Ömer Çelik’ten ‘hayat pahalılığı’ sorusuna yanıt: Bayramdan sonra düzelecek

Hayat pahalılığının ne zaman ortadan kalkacağına ilişkin soruya yanıt veren AKP’li Çelik, “Bayramdan sonra yavaş yavaş düzelme başlayacak” dedi.

GÜNCEL 25.04.2022 11:09

Ömer Çelik'ten 'hayat pahalılığı' sorusuna yanıt: Bayramdan sonra düzelecek

Abone Ol google-news

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, hayat pahalılığına ilişkin “Göreceksiniz, bayramdan sonra yavaş yavaş düzelme başlayacak” ifadelerini kullandı.

Çelik, AKP İstanbul Gençlik Kollarının düzenlediği Üsküdar Buluşmaları’na katıldı. Üniversite ve liselilerden oluşan topluluğa hitap eden Çelik, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

Programda soruları yanıtlayan Çelik, ‘Ermeni Soykırımı’ üzerine yöneltilen bir soru üzerine şunları söyledi: “Bizim korkumuz olsa ‘Arşivleri açalım.’ demeyiz. Sadece biz değil, ilgili bütün devletler arşivlerini açacak. Buna yanaşmadılar. Yıllar evvel Türkiye ile Ermenistan arasında karşılıklı güven artırıcı adımlar atılacaktı. O dönem Ermenistan Anayasa Mahkemesi bunu iptal etti. Bu mesele Ermeni diasporası için bir çıkara, bir sektöre dönüşmüştür. Bugün de Cumhurbaşkanımız çok güçlü bir mesaj yayımladı. Ermeni patriğine gönderdiği mesajda, ‘Bütün Ermeni vatandaşlarımızın bu topraklarda huzur içerisinde yaşaması güven altındadır. Bunun için de gayret etmeye devam edeceğiz.’ dedi. Niçin tarihçilerin bu konuyu tartışmasına müsaade etmiyor, gerçeklerin ortaya çıkmasına yanaşmıyorsunuz. ‘Biz bir hüküm verdik, siz kabul edin.’ diye tek taraflı, korkakça, ön yargılı bir davranış sergiliyorlar. Korkacak, çekinecek hiçbir şey yok. Her şeyi tartışmaya hazırız.”

HAYAT PAHALILIĞI NE ZAMAN ORTADAN KALKACAK?

Çelik, hayat pahalılığının ne zaman ortadan kalkacağına ilişkin soruyu da yanıtladı. Türkiye’yi çok borçlu, enflasyonun, cari açığın çok yüksek olduğu, milli gelirin çok düşük kaldığı noktalardan aldıklarını söyleyen Çelik, şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanımız liderliğindeki siyasetler Türkiye’yi çok güçlü yerlere taşıdı. Şimdi de bir türbülansın içerisinden geçiyoruz. Ukrayna Savaşı ile birlikte tedarik zincirinde ortaya çıkan problemler, dünyada pek çok ülkede on yıllardır görülmemiş enflasyon rakamları görünüyor. Yaşananlar tabii bizi de etkiliyor. Şimdi göreceksiniz, bayramdan sonra yavaş yavaş düzelme başlayacak. Ondan sonra da bunu kademe kademe hep beraber göreceğiz. Şundan emin olun, biz çarşıda, pazarda gündem nedir, genç kardeşlerimizin gündemi nedir farkındayız ve bunları her gün değerlendiriyoruz. Daha önce nasıl çözüm bulduysak şu anda dünyanın içerisinden geçtiği bu türbülansın olumsuz yansımalarını da ortadan kaldıracak şekilde güçlü çözümler bulacağımızdan hiçbir şüpheniz olmasın.”

‘BAZI PARTİLER MAALESEF IRKÇILIK YAPIYOR’

Göçmen ve sığınmacılarla ilgili soru üzerine Çelik, Suriye’deki durumun güvenli hale gelmesinin ardından insanların ülkelerine gideceğini vurguladı.
Türkiye’nin mülteci alacak kapasitesinin bulunmadığını anlatan Çelik,, şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye bütün dünyanın yükünü çekiyor. Yüz binlerce insanın oralarda öldüğünü düşünün, ne kadar utanç verici olurdu. Akdeniz’de Yunanistan sahil güvenliği, botları patlatarak insanları ölüme terk ediyor, işkence yapıyor. Şimdi Yunanistan bu utançla ömür boyu yaşayacak. Mültecilerin geri gönderilmesiyle ilgili politika üretmekle ırkçılığı karıştırmamak lazım. Bazı partiler maalesef ırkçılık yapıyor. Biz demiyoruz ki bu insanlar ilanihaye burada kalacak. İnsanların ölüm korkusu olmaksızın döneceği ortam oluştuğu anda kendi ülkelerine dönecekler. Stalin zamanında Azeri aydınlar buraya sığındı, o zamanki CHP yönetimi onları iade etti. Sınırı geçer geçmez de infaz ettiler. Ne kadar üzüntü verici. Milletimiz kendi asaletine yakışır şekilde doğru bir şey yapmıştır. ‘Buranın nüfus yapısı değişecek.’, ‘Demografik güvenliğimizi tehdit edecek birtakım uygulamalara izin vereceğiz.’ gibisinden bir yaklaşım değil. Eninde sonunda dönecekler.”

AA

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.