Oxfam: ‘Milyarderler besin ve güç kriziyle servetini katladı’

Oxfam, İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya İktisat Forumu (WEF) kapsamında her yıl gelir adaletsizliğine ait ortaya koyduğu araştırmasını yayımladı. Yardım kuruluşundan yapılan araştırmada, evvel salgın, akabinde Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle artan güç ve besin fiyatlarıyla zenginlerin servetlerin servet kattığı ele alındı.

Açıklamada, besin ve güç alanında yatırımları olan milyarderlerin toplam servetinin son iki yılda toplam 453 milyar dolar arttığı, tekrar son iki yıl içerisinde global ölçekte 62 yeni besin milyarderinin ortaya çıktığı kaydedildi.

SALGIN SONRASI CARGILL AİLESİNE MENSUP MİLYARDER SAYISI 12’YE YÜKSELDİ

Dünyanın en büyük besin girişimcilerinden biri olan Cargill ailesine mensup milyarder sayısı salgın öncesi 8 iken bu sayının 12’ye yükseldiğinin belirtildiği açıklamada, ailenin 3 besin deviyle birlikte global tarım piyasasının yüzde 70’ini denetim ettiğine vurgu yapıldı.

Geçen bir yıllık müddette besin fiyatlarının yaklaşık yüzde 30 artış yaşadığının hatırlatıldığı açıklamada, fiyat artışlarının 263 milyon insanı yoksulluk hududunun altına itmesinin de beklendiği belirtildi.

Global ölçekte yoksulluk sonuna itilecek 263 milyon beşerle birlikte, günde 1,90 doların altında gelirle ömür uğraşı veren global nüfusun 860 milyona ulaşmasının beklendiğine de dikkat çekildi.

AHLAKİ AÇIDAN SAVUNULABİLİR BİR YANI YOK”

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Oxfam İngiltere Yöneticisi Danny Sriskandarajah, “Doğu Afrika’da beşerler açlıktan ölürken dünyanın en zenginlerinin servetlerini artan besin ve güç fiyatlarıyla yükseltmesinin ahlaki açıdan savunulabilir bir yanı yok” tabirini kullandı.

Sriskandarajah yüzlerce milyonun açlıkla karşı karşıya kaldığı bir periyotta hükümetlerin devasa karlar elde eden ve servetlerini katlayan insanlara karşı sessiz kalmasının kabul edilebilir olmadığını belirtti.

Yardım kuruluşu, hükümetlere Arjantin’in salgın periyodunda milyarderlere uyguladığı tek seferlik vergiyi örnek göstererek emsal bir yol izlemeleri gerektiğini kaydetti. Arjantin geçen yıl topladığı vergi ölçüsünü 1,5 milyar dolar artırmıştı.

Kuruluş bununla birlikte “devasa servetler ve güç tekellerinin” oluşmasını engellemek için kalıcı servet vergisi teklifinde de bulundu.

Buna nazaran servet vergisi milyonerler için yüzde 2, milyarderler için ise yüzde 5 olacak ve yıllık 2,5 trilyonluk gelir sağlanmasına imkan tanıyacak.

Oxfam, bu sayının 2,3 milyar insanı yoksulluktan kurtaracağını, kozmik bir sıhhat hizmeti sunulmasını ve alt ve alt-orta gelirli bölümdeki herkes için toplumsal muhafaza sağlayabileceğine dikkati çekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.