Pakistan ve Hindistanlı çiftin ülkelerindeki tansiyon sorun oldu: Düğün için Antalya’ya geldiler

ABD’de yaşayan Hindistanlı Smitha Kalan (24) ve Pakistanlı Ferhan Husgain (26), ülkeleri ortasındaki gerginlik nedeniyle düğün yapamayınca Antalya’da dünyaevine girdi. Plajda evvel İslami yöntemlerle bir din görevlisinin nikah kıymasıyla başlayan düğün, Hindu gelenekleriyle devam etti.

Hindistan ve Pakistan ortasında Keşmir sorunu nedeniyle yaşanan tansiyon, iki ülke vatandaşlarını da etkiliyor. Yaşadıkları ABD’de tanışan Hindistanlı Smitha Kalan ve Pakistanlı Ferhan Husgain, geçen yıl evlenmeye karar verdi. Aileler birinci başta çok şaşırıp, reaksiyon gösterdi lakin gelin ve damadı tanıdıktan sonra evliliğe onay verdi. Ülkelerinin ortasındaki gerginlik nedeniyle memleketlerinde düğün yapamayan çift, evlenecekleri ülke arayışına girdi. Birçok ülkeyi inceledikten sonra Türkiye’de karar kılan çift, Antalya’nın Manavgat ilçesinde bir plajda dünyaevine girdi.

GELİN DAMADIN AYAĞINI YIKADI

Hem Pakistan hem Hindistan geleneklerine nazaran yapılan düğün için Pakistan ve Hindistan’dan çiftin akrabaları Antalya’ya geldi. Plajda evvel İslami tarzlarla bir din görevlisinin nikah kıymasıyla başlayan düğün, Hindu gelenekleriyle devam etti. Geleneğe nazaran gelin, damat Ferhan’ın ayağını yıkadı. Merasim, Hindistan’da kalan ve düğüne gelemeyen yakınlarına da internet üzerinden canlı izletildi. Düğünde çiftin yakınları ve davetliler gönüllerince eğlendi.


‘HAMBURGER SIRASINDA TANIŞTIK’

Smitha Kalan ve Ferhan Husgain çifti, Türkiye’de bulunmaktan ve düğünü burada yapmaktan çok şad olduklarını söyledi. Ailesinin Hindistan’da yaşadığını söyleyen Smitha Kalan, eşi Ferhan Husgain ile 6 yıl evvel üniversiteye başladığı birinci gün hamburger sırasında tanıştıklarını anlatarak, “Öğle ortasında yiyecek alacaktım. Ferhan geldi, ‘Merhaba’ dedi. Ben birinci başta Avrupa ülkelerinden zannettim. Pakistanlı olduğunu öğrenince çok şaşırdım” dedi. Ferhan Husgain’den bahsettiği ailesinin evvel şok geçirdiğini anlatan Smitha Kalan, “Bana, ‘Amerika’ya okula gittin. Orada milyonlarca insanın içinden bula bula bir Pakistanlıyı mı buldun’ dediler. Daha sonra Ferhan’ı tanıyınca onlar da çok sevdi, evlenmemize müsaade verdiler” dedi.

ÜLKELERİN TANSİYONU SORUN OLDU

Ferhan Husgain de Smitha ile tanıştıktan sonra ailesine bahsettiğinde birinci başta misal reaksiyon aldığını belirterek, “Ancak Smitha’yı onlar da sevdi. Evlenmeye karar verdiğimizde ailelerimizden sorun görmedik fakat ülkelerimiz ortasında yaşanan tansiyon sorun oldu. Pakistan’da düğün yapsak Smitha’nın ailesi gelemeyecekti, Hindistan’da evlensek benim ailem gidemeyecekti. Biz de 3’üncü bir ülke arayışına girdik ve Türkiye’de karar kıldık. Düğünümüzü burada yaptık. Çok da hoş oldu. Daha evvel hiç Türkiye’ye gelmemiştik, birinci kere geldik. Çok hoş bir ülke” dedi.

Çiftin düğünlerinin yapıldığı işletmenin sahibi Deniz Tanır, turizmciler olarak koronavirüs salgını ve çabucak gerisinden başlayan Ukrayna savaşı nedeniyle sıkıntı bir periyot yaşadıklarını belirtti. Bu süreçte alternatif turizmin öne çıktığını söyleyen Tanır, “Bu alternatif turizm mecraları ortasında düğünler de değerli bir yer tutuyor. Hindistan düğünleri bütün dünyada meşhur. Bizim arkadaşlarımız da bu ülkede çalışmalar yapıyor. İnşallah önümüzdeki günlerde düğün turizminde daha büyük gelişmeler olacak” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.