Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü: Orwell’in 1984’ü totalitarizm değil, liberalizm hakkında

Üst seviye bir Rus diplomatı, George Orwell’in klasikleşmiş distopik yapıtı 1984’ün, totalitarizmin değil batı liberalizminin tehlikelerini anlatmak için yazıldığını öne sürdü.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, Yekaterinburg’da halka açık bir konuşma sırasında “Uzun yıllar boyunca Orwell’in totalitarizmin dehşetini anlattığına inandık. Bu en büyük global sahtekârlıklardan birisi. Orwell liberalizmin sonu hakkında yazdı. Liberalizmin insanlığı nasıl bir çıkmaza götüreceğini tasvir etti” sözlerini kullandı. 2019’da da Vladimir Putin, Financial Times’a liberalizmin “modası geçmiş” olduğunu söylemişti.

1949’da yayınlanan kitap, totaliterlik ve kitlesel nezaretin sonuçlarına dair bir masal uyarısı olarak görülüyor. Orwell’in romanda tasvir edilen totaliter hükümeti Nazi Almanyası ve Stalinist Rusya’dan örnek aldığına inanılıyor.

‘İPTAL KÜLTÜRÜNDE YAŞAYANLAR BATILILAR’

The Guardian’ın haberine nazaran, dinleyicilerden birisi, Zakharova’ya, Rusya’nın Orwell’in romanının çağdaş bir tekrarında yaşadığını öne sürdüklerinde insanlara nasıl karşılık vereceklerini sordu. Zakharova karşılık olarak şunları söyledi:

“Orwell Sovyetler hakkında yazmadı, bizimle ilgili değildi. İçinde yaşadığı toplum hakkında, liberalizm fikirlerinin çöküşü hakkında yazdı. Orwell’in senin hakkında yazdığına inandırıldın.”

Zakharova, izleyicinin karşılık olarak şunları söylemesini önerdi:

“Bir kişinin iptal edilebileceği bir fantezi dünyasında yaşayanlar batıda sizlersiniz.”

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini haklı çıkarmak için yürüttüğü devlet medyası kampanyası 1984’e ve onun en ünlü kelamlarıyla benzetmelere yol açtı: “Savaş barıştır. Özgürlük köleliktir. Cehalet güçtür.”

Moskova, Vladimir Putin’in işgalini Ukrayna’yı “kurtarmak” için bir savunma operasyonu olarak gösteriyor. Ülkenin Ukrayna’daki hareketlerinin “savaş” ve “işgal” olarak tanımlanmasını yasaklayan katı yasalar çıkarıldı. Moskova’nın eforlarına karşın yahut tahminen de bu gayretler nedeniyle, 1984’ün satışları son vakitlerde Rusya’da keskin bir halde arttı. Bir satış yeri yüzde 75’lik bir artış gördüklerini söyledi.

‘RUS ASKERLER DE 1984’Ü OKUYOR’

Ukraynalı bir çift, Kiev’in çabucak dışındaki bir kasaba olan Irpin’den Rusların geri çekilmesinden sonra konutlarına döndüklerinde, 1984’ün Rusça bir kopyasının raflarından çıkarıldığını ve kanepede açık halde durduğunu gördüler ve Rus askerlerinin bunu okuduğunu öne sürdüler.

Romanı Rusça’ya çeviren dilbilimci Viktor Golyshev, Zakharova’nın tezlerine karşı çıktı ve romanın hiç de liberalizmin çöküşü hakkında olmadığını söyledi:

“Bence totaliter bir devlet hakkında bu roman. Bunu yazdığında, totaliter devletler aslında düşüşteydi, lakin iki dünya savaşı ortasında Avrupa’nın yarısında totaliter hükümetler vardı. O vakitler liberalizmde bir düşüş yoktu.”

Belarus’ta ise yetkililer geçen hafta 1984’ü yasakladı ve satıcılara kitabı raflardan çekmeleri talimatı verildi. (DIŞ HABERLER)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.