SMA hastası 7 aylık Melik Atabay yurt dışındaki tedaviye ulaşamadığı için hayatını yitirdi

Mehmet ve Canan Atabay çiftçinin çocukları Melik, 7 ay evvel dünyaya geldi. Prematüre doğan minik bebeğin hareket edemediği ve teneffüste eza çektiğini gören ailesi soluğu hastanede aldı. Hastanede tedavi altına alınan Melik’e SMA Tip-1 teşhisi konuldu. Minik bebeğin vücudu, SMA hastalığına daha fazla dayanamadı. SMA’ya karşı verdiği ömür savaşını kaybeden minik Melik’in cenazesi, Kent Mezarlığı’nda toprağa verildi.

“TEDAVİ MASRAFI YÜKSEK OLDUĞU İÇİN BEBEKLERİMİZİ KAYBEDİYORUZ”

CHP Malatya Vilayet Lideri Enver Kiraz, minik bebeğin acılı ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Kiraz, taziye ziyaretinde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“SMA hastası Melik bebeğimizi kaybetmenin kederi içerisindeyiz. 7 aylık Melik bebeği kaybetmenin, ailesiyle birlikte Malatyalılar olarak acısını yaşıyoruz. Yeniden birkaç gün evvel SMA hastası bir bebeğimizi kaybettik. SMA hastalığının tedavisi değerli bir tedavi ve maalesef devlet karşılamıyor, münasebetiyle bu masrafları ailelerin karşılaması gerekiyor. 3 gün içerisinde iki SMA hastası bebeğimizi kaybetmenin kederini yaşarken diğer kayıpların olmaması içinde hassaslık daveti yapmak istiyoruz. Aileler kampanya başlatıyor. Melik bebeğin ailesi de bir kampanya başlattı lakin maalesef çocuğumuza yetişmedi. Hepimizin evladıydı. Gönül istiyor ki bu tedavilerin tümü devlet tarafından karşılansın. Fiyatı ne olursa olsun hiçbir canlıdan daha değerli değil. Bu yüksek paralar toplanamadığı için maalesef birçok çocuğumuzu kaybediyoruz. Elbette kampanyası devam eden çocuklarımız var. Kampanyası devam eden çocuklarımız için vatandaşlarımıza buradan bir davet yapıyoruz; o bebeklerimizi kaybetmeyelim. Her vatandaşımızı hassas davranmaya davet ediyoruz.”

“BU HASTALIĞIN TEDAVİ MASRAFINI DEVLET KARŞILAMALIDIR”

Birçok bebeğin yapılan bağışlarla tedaviye ulaştığını lisana getiren Kiraz, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Toplanan bağışlarla yurt dışında tedavi olan bebeklerimiz var. Birçok bebeğimizi Malatyalılar olarak kurtarabiliriz. ‘Küçük bağışlardan ne olur’ diye düşünülüyor fakat küçük bağışlarla bebeklerimizin hayatları kurtuluyor. Vatandaşlarımıza hassaslık daveti yaparken devletimizin bu mevzuya bir tahlil bulmasını da bekliyoruz. SMA hastası çocukların aileleriyle birlikte bahtlarına terk edilmemesi gerekiyor. Bu hastalığın tedavisinin devlet tarafından karşılanması gerekir. Ekonomimiz elbette bir bebeği yaşatmaya kafidir. Bu devlet büyük, kâfi ki yasalar yapılsın ve uygulansın, öbür bebeklerimizi kaybetmeyelim.”

“SMA HASTASI ÇOCUKLAR ÖLMESİN”

Melik Atabay’ın babası Mehmet Atabay ise “Devletimiz, güçlü bir devlet. SMA hastası çocuklar daha fazla ölmesin. Bizim canımız yandı, öbür ailelerin canı yanmasın istiyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.