Sudan’da ordu ile paramiliter Hızlı Destek Kuvvetleri çatıştı

AA & Ensonhaber

Sudan’da çatışmalar patlak verdi.

Ülkede ordu ile paramiliter Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasındaki gerilim sıcak çatışmaya dönüştü.

Sudan’da sıcak çatışma

Başkent Hartum’un Erkevit, Spor Kenti, Genelkurmay Başkanlığı ve Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan’ın ikametgahının bulunduğu bölgelerde silah sesleri yükseldi.

Hartum’un muhtelif bölgelerinde yerel saatle 09.30 gibi başlayan ağır makinalı silah seslerinin ardından yoğun duman yükseldi. Hartum Uluslararası Havalimanı’nın çevresinde de yoğun hareketlilik mevcut ve çatışma sesleri duyuldu.

Uçaklar hasar aldı

Sudanordusuna ait savaş uçakları, çatışmaların yoğun olarak devam ettiği havalimanı, Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Genelkurmay Başkanlığı gibi noktaların yakınında yarım saat kadar alçak irtifada uçtu.

Uçaklar, ordu ile HDK güçlerinin çatıştığı bazı noktaları bombaladı. Havalimanında bulunan uçaklar, çatışmalar sonucu hasar aldı.

“İsyancıların eylemlerini sona erdirmek için operasyon yapıyoruz”

Ordudan yapılan açıklamada, “Hava Kuvvetlerimiz, isyancı Hızlı Destek milislerinin sorumsuz eylemlerini sona erdirmek için niteliksel operasyonlar yürütüyor.” ifadesi kullanıldı.

Bu sırada Hartum’un çeşitli noktalarında konuşlu HDK güçleri, uçaksavarlarla jetlere karşılık verdi.

Sudan ordusu: Tüm üs ve havalimanları kontrolümüzde

HDK’nın başkent Hartum ve bazı kentlerdeki havalimanlarını ele geçirdiğini açıklamasının ardındanSudanordusu, tüm üs ve havalimanlarının kontrolünde olduğunu duyurdu.

Umdurman, Bahri ve kuzeydeki Meravi kentlerinde de çatışma sesleri duyuldu.

Türk Büyükelçiliği’nden “evlerde kalın” uyarısı

Türkiye’nin Hartum Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, durum sakinleşene kadar vatandaşlardan evlerinde kalmaları ve gerekmedikçe seyahat etmemeleri istendi:

Başkent Hartum’un çeşitli bölgelerinde ordu ile Hızlı Destek Güçleri arasında çatışmalar çıktığı anlaşılmaktadır.

Durum normale dönünceye kadar vatandaşlarımızın sokağa çıkmayıp evlerinde kalmaları ve zorunluluk haricinde ülke içinde seyahatten kaçınmaları tavsiye olunur.

Askeri güvenlik reformu anlaşmazlığı

Sudan’da tansiyonun tırmanması, ordu ile HDK arasında “askeri güvenlik reformu” konusunda yaşanan bir dizi anlaşmazlığın ardından geldi.

HDK’nın tamamen orduya entegrasyonuyla tek ve milli bir ordu kurulması ve ordunun da ticari ve siyasi faaliyetleri bırakıp kışlaya çekilmesi gibi maddeleri kapsayan güvenlik reformu, 2021’den bu yana süren yönetim krizi ve asker-sivil anlaşmazlığını çözmek için 5 Aralık 2022’de imzalanan çerçeve anlaşmanın en önemli maddeleri arasında yer alıyor.

Sudan Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, HDK’nın mevcut yapısının değiştirilerek orduya katılması konusunda ısrarla açıklamalar yaparken HDK Komutanı Orgeneral Muhammed Hamdan Dagalu da entegrasyona karşı çıkmadıklarını ancak bunun tamamen sivil bir yönetimin çatısı altında gerçekleşmesini istediklerini ifade ediyor.

Sudan: Paralel ordu gibi hareket ediyorlar

HDK, eski rejim döneminde Darfur’da isyancılara karşı savaşmak, sınırları korumak ve asayişi sağlamak amacıyla milis yapılanma şeklinde oluşturuldu. 2013’te Güvenlik ve İstihbarat Teşkilatına bağlanan HDK’nın on binlerce mensubu bulunuyor.

Sudan ordusu, “paralel ordu” gibi hareket eden HDK mensuplarının başkent ve bazı şehirlerdeki hareketliliğinin ve bazı mevkilerde konuşlanmasının güvenlik riski ve tehdidini artırdığını, bunun ordunun izni dışında yapılan kanunsuz bir eylem olduğunu açıklamıştı.

Gözden Kaçmasın Associated Press: ABD, Wagner’i Sudan ve Libya’dan çıkarmak istiyor Haberin Detayları
Sudan ordusu: Siyaseti bırakacağız Haberin Detayları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir