Tahminleriyle Ünlenen Analist: Bitcoin Bu Tarihte Satılmalı!

Bitcoin son zamanlarda dalgalı bir seyir izledi ve dünkü yüzde 8’lik fiyat düşüşü yatırımcıları endişelendirdi. Bununla birlikte, kripto para birimi bu düşüşten kurtuldu. Şu anda 29 bin dolarlık potansiyel bir hedefe doğru bir roller coaster yolculuğu yapıyor. Bu sırada, birçok kripto para analisti Bitcoin’in sıradaki yönüne dair düşüncelerini paylaşıyor. BTC tahminleriyle gündeme gelen analistlerden biri, popüler stok-akış (S2F) modelinin arkasındaki PlanB oldu. İşte detaylar…

PlanB, Bitcoin açıklaması yaptı: Altın’dan daha nadir olacak!

Ünlü kripto analisti PlanB geçtiğimiz günlerde Twitter’da bir tweet yayınladı. 2024 yılında gerçekleşmesi beklenen Bitcoin’in halving’inin S2F model oranının iki katına çıkmasına neden olacağını iddia etti. Ayrıca, halving’den sonra Bitcoin’in daha kıt hale geleceğini söyledi. Hatta gelecekte altından daha nadir hale gelebileceğini belirtti. Ancak pek çok kişi bu ifadeye katılmamakta. Bazıları Bitcoin’in diğer varlıklar gibi çalışmadığını söylüyor. Üstelik S2F modelinin Bitcoin fiyatlarını tahmin etmek için işe yaramaz olduğunu savunanlar var. Doğru çıkan geçmiş tahminlerin sadece tesadüf olabileceğine inanmaktalar.

Ancak PlanB, açıklamaları takip eden bir tweet’inde 2012, 2016 ve 2020’deki halving’den sonra Bitcoin’in elde ettiği kârların rastgele olaylar ya da tesadüfler olmadığını belirtti. Bunun yerine Bitcoin’in 21 milyon coin’lik sınırlı arzı, zaman içinde arzın azalması ve her dört yılda bir gerçekleşen halving gibi temel faktörlerinin bir sonucu olduğunu açıkladı.

PlanB, bu temel faktörlerin Bitcoin’in fiyatının temel belirleyicileri olduğuna dair inancını dile getirdi. Bu nedenle S2F modelinin gelecekte Bitcoin fiyatlarını tahmin etmek için kullanılabileceğine inanmakta. PlanB, 2024 halving’inden sonra S2F modeline göre Bitcoin fiyatının 60.000 dolar civarında olacağını düşünüyor. Üstelik Bitcoin’in 2012, 2016 ve 2020’de olduğu gibi halving’den sonra her zaman yükseleceğini öngörüyor.

Bitcoin’i satın almak ve satmak için en uygun tarihler

Ayrıca PlanB, yatırımcıların Bitcoin’i halving’den altı ay önce satın almalarını tavsiye ediyor. Analist, yatırımcıların halving’i takip eden 18 ay içinde satmalarını öneriyor. Analiste göre bu, “S2F ticaret kuralı” adlı küçük bir ticaret ipucu. Bu ipucu, Bitcoin’in fiyatının halving’e giden aylarda yükseleceğine işaret ediyor. Ardından, olaydan sonra bir süre daha yükselmeye devam edeceğini gösteren tarihsel verilere ve S2F modeline dayanıyor.

Sonuç olarak, bazı insanlar PlanB’nin Bitcoin’in gelecekteki fiyatı ve nadirliği hakkındaki tahminlerine katılmasa da, S2F modeline dayanan içgörüleri ve alım satım ipuçları Bitcoin’e veya diğer kripto paralara yatırım yapmak isteyenler için faydalı olabilir. Kriptokoin.com olarak her zaman dikkat çektiğimiz üzere, herhangi bir yatırım kararı vermeden önce araştırma yapmak ve çeşitli faktörleri göz önünde bulundurmak önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir