Terra’nın çöküşü içeriden bir işmiş!

Görünüşe göre, algoritma tabanlı stabilcoin projesi Terra’nın çöküşüne neden olan bir işlem oluşturmak için bir “saldırgan” olarak tanımlanan cüzdan, aslında Do Kwon’un Terraform Labs tarafından korunuyordu.

Terra’nın çöküşü içeriden bir işmiş!

Sonuç olarak, bu durum, blockchain güvenlik şirketi Uppsala Security tarafından ortaya çıkarılan yeni araştırmaya göre, yatırımcıların on milyarlarca dolarlık zarara uğramasına neden olan Terra ( LUNA ) ekosisteminin çöküşünün, firma içine alınan faaliyetlerden kaynaklandığını gösteriyor.

Güney Koreli savcılar ayrıca, bilgilerin Terra’yı vuran saldırganların Wall Street balinaları olmadığını, daha ziyade Terraform Labs tarafından yönetilen ve şu anda araştırılan cüzdanlar ve dahili davranışlar olduğunu ortaya koyduğunu doğruladı.

Uppsala Security ve CoinDesk Korea, yaklaşık bir aydır, Terra projesinin 7 Mayıs’ta çökmesinin nedenini, zincirleme veri adli araçlarını kullanarak araştırıyor. Cüzdan (0x8d47f08ebc5554504742f547eb721a43d4947d0a) veya kolaylık olması için “Cüzdan A” olarak anılıyor, bir dizi araştırma firması tarafından saldırgan cüzdanı olarak işaretlenmişti.

Terra “cüzdan A”. Kaynak: CoinDesk Kore

Terra ekosistemi çöküyor

Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilen Cüzdan A, Koordineli Evrensel Saat’e (UTC) göre 7 Mayıs’ta 16:32 civarında ortaya çıktı.

Aynı gün, dolara bağlı olması gereken UST para biriminin de-peg’ini kaldırma girişimi başarısız oldu. Aynı gün saat 21:44 civarında Terraform Labs, DeFi hizmet eğrisinden yaklaşık 150 milyon ABD Dolarına eşdeğer olan yaklaşık 150 milyon UST’yi geri çekti.

Bu eylem, Terra blok zincirinin likiditesini korumasını sağladı. Bu konuyla ilgili olarak, CEO Kwon Do-hyeong, “150 milyon dolarlık UST’yi eğriden çıkarmanın nedeni, daha istikrarlı bir UST likiditesi sağlamaktır” dedi.

TerraUSD de-pegging gerçekleşir

Aynı gün, saat 21:57’de, A cüzdanı 85 milyon UST’yi, başka bir sabit para olan Curve ile değiştirdi. Cüzdan A, Terraform Labs’in UST’nin likiditesini eğriden geçici olarak kaldırmasından sonraki 13 dakika içinde büyük ölçekli bir UST işlemi oluşturdu.

Cüzdan A daha sonra UST’yi değiştirdikten sonra USDC’yi Kuzey Amerika’nın en büyük sanal varlık değişimi olan Coinbase’e iletti. Bu işlemden önce ve sonra dünya çapında çok sayıda borsaya önemli miktarda UST konuldu, bu da de-pegging’i hızlandırdı ve sonunda bir banka kaçışına yol açtı.

Sonuç olarak, Cüzdan A, dünya çapında çeşitli blok zinciri araştırma firmaları tarafından saldırganın cüzdanı olarak tanımlandı. Bazı insanlar, bu cüzdanın Terra’yı çökertmek için bir Wall Street finans firmasına ait olduğunu iddia etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.