TSMC, çip krizine karşı yeni bir fabrika daha açacak

Yıllardır devam eden koronavirüs salgını nedeniyle çip üretimi de olumsuz etkilendi. Geçen yılın başlarında otomotivde patlak veren ve akabinde başka dallara de sıçrayan global çip tedarik meseleleri, üretim bantlarında kesintilere yol açıyor.

Çeşitli kısıtlamalar nedeniyle artan yarı iletken muhtaçlığının karşılanması için üretici firmalar, yeni fabrikalar açmak için kolları sıvadı.

Dünyanın en büyük çip üreticilerinden Tayvan merkezli TSMC, Apple’ın A serisi ve M serisi işlemcilerinin yanı sıra, AMD işlemcilerini üretmesiyle tanınıyor.

Yeni fabrika yolda

Ekran kartları ve güç idaresi için de çipler üreten TSMC, Singapur’da yeni bir fabrika açarak çip krizini hafifletmek istiyor.

TSMC’nin öteki bir ülkede yeni bir fabrika kurmak için öteki sebepleri de var. Örneğin şirket, artık üretimde Çin’e bağlı kalmak istemiyor. Zira geçtiğimiz haftalarda ülkede uygulanan sıkı karantina önlemleri, üretimin aksamasına neden olmuştu.

Üretim iki katına çıkıyor

TSMC, 2022’de 44 milyar dolarlık dev yatırımla üretimi iki kat artırmayı planlıyor. 2023 yılına kadar üretime toplam 100 milyar dolar yatırım yapmayı planlayan şirket, yarı iletken bölümünde artan talebi karşılamayı amaçlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.