Türkiye Emekliler Derneği ‘bayram ikramiyesi’ için talebini açıkladı

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Eskişehir Şube Başkanı Arif Duru, bugün yaptığı açıklamada, emekli maaşlarında iyileştirme yapılmasını ve bayram ikramiyesinin de 2 bin 500 TL’ye yükseltilmesini istedi.

Bayram ikramiyelerini 1970 yılından beri dile getirmelerine rağmen son 4 yıldır alabildiklerini belirten Duru, “Derneğimiz 1970 senesinde kuruldu. O yıldan itibaren tüm iktidarlara bunları ifade etmemize rağmen, muhalefete bildirmemize rağmen netice alamamıştık. 2018 yılında bayram ikramiyesi uygulanmaya başlandı ve baskı yapmak suretiyle oldu bu. Derneğin baskısıyla olmuştur. Bu ikramiye tutarının da yıllık enflasyon oranında artırılmasını istiyoruz. Şu anda bin 100 TL olarak emeklilere ödenen bayram ikramiyeleri artırılmalıdır. Yıllık TÜFE artışına göre artırılmalıdır. Şu anda bin 100 TL olan bayram ikramiyesinin en az 2 bin 500 TL olması gerekiyor. Emekliler şu anda bin 100 lira ikramiye alıyorlar. Bin 100 lira yeter mi” dedi.

“EK ÖDEMEDE İYİLEŞTİRME YAPILMALI”

Duru, maaşlarına vergi iadesinin karşılığı olarak yansıtılan ek ödemelerde de iyileştirme yapılması gerektiğini kaydederek şöyle konuştu:

“EMEKLİ BU PARALARLA NASIL GEÇİNEBİLİR”

Emeklilere uygulanmasını istedikleri ‘refah payı’ hakkında da açıklamalarda bulunan Duru, “Eğer devletimiz kalkınmışsa, refah bir yaşantı yaşanıyorsa bize de emeklilere de refah payı verilmesini talep ettik. Sonra bizim yakacak parası… Şu anda kömürün yanına yaklaşılmıyor. Doğal gazın yanına yaklaşılmıyor. Almış olduğu, emeklinin maaşı zaten 2000 öncesi 3 bin 292 lira, 2000 yılından sonra emekli olanların da taban aylığı 2.500 lira. Emekli bu para ile nasıl geçinebilir” diye sordu.

“MUAYENE KATKI PAYLARI KALDIRILSIN”

“BİZİM KESİM YAŞLI, HASTANEDEN KURTULAMIYOR”

Muayene katkı payının kendilerine bir yük getirdiğini ifade eden Duru, sözlerine şöyle devam etti:

“Bizim kesimimiz yaşlı ve hastaneden kurtulamıyor. Ve hastaneye gittiği zamanlarda da kesinlikle 100-150 veya 200 TL ile ancak çıkabiliyor. Zaten almış olduğumuz maaş kesinlikle ortada. Maaşlarımız, geçimimizi tam manasıyla sağlayacak bir meblağ değil. Öyle olmasına rağmen muayene katkı payı ödeniyor. Biz neden muayene katkı payı ödüyoruz? Çünkü ödemememiz lazım. Neden? 1950 senesinden bu yana çalışanlar hastalık primi ödediğimiz ve emekli olduğumuz için bu katkı payı alınmaması gerekir. Sosyal güvencesi olmayan ile sosyal güvencesi olanı aynı kefeye koymak suretiyle bizi bu muayene katkı payı ödemeye mahkûm etmiştir. Bunun kaldırılmasını istiyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.