Tüsiad’dan 8 Mart Açıklaması: Hiçbir Krizden Toplumun Yarısını Geride Bırakarak Çıkamayız

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD), 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Deprem felaketinin etkileri dahil olmak üzere hiçbir krizden toplumun yarısını geride bırakarak çıkamayız” denildi.

TÜSİAD, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bugün yazılı açıklama yaptı. Araştırmaların, afet ve krizlerde kadınların erkeklere göre daha olumsuz etkilendiğini ortaya koyduğunun belirtildiği açıklama şöyle:

“DEPREM FELAKETİNİN ETKİLERİ DAHİL OLMAK ÜZERE HİÇBİR KRİZDEN TOPLUMUN YARISINI GERİDE BIRAKARAK ÇIKAMAYIZ: Derin bir üzüntünün yanında büyük bir dayanışmayla mücadele etmekte olduğumuz 6 Şubat tarihli deprem felaketinin etkileri dahil olmak üzere hiçbir krizden toplumun yarısını geride bırakarak çıkamayız. Araştırmalar afet ve krizlerde kadınların erkeklere göre daha olumsuz etkilendiğini ortaya koyuyor. Kimseyi geride bırakmadan, yaşadığımız afetin olumsuz etkilerini azaltabilmek için toplumsal cinsiyete duyarlı kriz yönetimi stratejilerine öncelik vermeli, eşitsizliklerle etkin şekilde mücadele etmeliyiz. Bu kapsamda afet bölgesinde şiddet riskine karşı güvenliğin yanı sıra barınma, sağlık, eğitim gibi tüm alanlarda kadınların görüşleri ve ihtiyaçları kapsamlı şekilde ele alınmalıdır.

KARAR NOKTALARINDA KADINLARIN EŞİT TEMSİLİNİ HEDEFLEMELİYİZ: Toplumsal cinsiyet eşitliği insan hakları, demokratik gelişmişlik ve sürdürülebilir kalkınma için vazgeçilmezdir. Tüm kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları (STK) karar noktalarında kadınların eşit temsilini hedeflemeliyiz. Kadına yönelik erkek şiddetini tavizsiz şekilde ortadan kaldırmak için İstanbul Sözleşmesi başta olmak üzere tüm mekanizmaları harekete geçirerek mücadeleye devam etmeliyiz.

CUMHURİYET’İN İKİNCİ YÜZYILINDA HEDEFİMİZ; HER ALANDA KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİNİ BAŞARMAK OLMALIDIR: Cumhuriyetimizin kuruluşunda kadın-erkek omuz omuza en zor koşullarda ülkemizi inşa etmeyi başardık. Cumhuriyetimizin 100. yılını geride bırakırken de daha demokratik, gelişmiş, saygın, adil ve çevreci Türkiye hedefini yine eşitlikten güç alarak inşa edeceğimize inanıyoruz. Cumhuriyetin ikinci yüzyılında hedefimiz; her alanda kadın-erkek eşitliğini başarmak olmalıdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir