Ulusal Gazete, İstanbul Kontratı kararını ‘zafer’ ilan etti: ‘Şimdi sıra 6284’te’

Danıştay 10. Dairesi, İstanbul Sözleşmesi’nin feshine ait 20 Mart 2021 tarihli Cumhurbaşkanı Kararı’nın iptal istemini reddetti. Karar ikiye karşı üç oyla alındı.

Alınan karar başta bayan örgütleri olmak üzere kamuoyunda büyük reaksiyonla karşılanırken dinci çevreler ise memnuniyetlerini tabir etti.

Saadet Partisi’ne yakın Milli Gazete‘de de karar “Şimdi sıra 6284’te… Ulusal Görüş’ün zaferi!” başlıklı bir haberle kutlandı(!)

İstanbul Mukavelesi’nin toplumun ahlaki yapısını tehdit ettiği argüman edilen haberde “İstanbul Kontratı Ulusal Görüş hareketinin çabası sonucunda 20 Mart 2021 tarihinde Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile fesh edilmişti” denildi.

Haberde İstanbul Mukavelesi’nin akabinde ortadan kaldırılma sırasının 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Bayana Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’a geldiği belirtildi.

“İstanbul Mukavelesi zihniyetinden büsbütün kurtulabilme ismine kelam konusu yasanın da bir an önce kaldırılması gerekiyor” sözleriyle iktidara seslenilen haberde “İstanbul Sözleşmesi’nin uygulama kanunu olarak bedellendirilen 6284 sayılı kanunun kaldırılmadığı sürece İstanbul Sözleşmesi’nin görünüşte olmasa da gerçekte uygulamada olacağı düşünülüyor” yorumu yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.