Yetkilere yeni ayar: Seferberlik ve savaş yönetmeliği yenileniyor

Milli Savunma Bakanlığı, seferberlik ve savaş hallerinde alınacak önlemler ile yürütülecek faaliyetlere ait yeni bir yönetmelik hazırlıyor. Bu kapsamda, Ulusal Savunma Bakanlığı’nın, seferberlik ve savaş hallerinde alınacak önlemler ile yürütülecek faaliyetlere ait hazırladığı yönetmeliğin, yıl sonuna kadar Cumhurbaşkanının imzası ile yayımlanması bekleniyor.

Seferberlik ve Savaş Hali Kanunu’nun uygulamasına ait temel ve tarzlar 1990 yılında çıkarılan bir tüzükle belirlenmişti.

İktidara yakın Türkiye gazetesinde yer alan habere nazaran, yeni hükümet sistemi ile birlikte, temel ve yolların tüzük yerine Cumhurbaşkanı tarafından yayımlanacak bir yönetmelikle yapılması öngörüldü. Buna nazaran mevcut mevzuatta Başbakan ve Bakanlar Şurası’na yapılan atı?ar, ‘Cumhurbaşkanı’ olacak halde düzenleniyor. Taslakta, Genelkurmay Başkanlığı’nın seferberlik ve savaş hallerindeki birtakım vazife ve yetkileri, yeni sisteme uyumlu biçimde, Ulusal Savunma Bakanı’na devrediliyor.

Mevzuat değişikliği kapsamında, seferberlik tatbikatları ve ferdi seferberlik eğitimlerinde ödeme yapılamayan yükümlülere rütbe maaşının verilmesi düzenlemesi de bulunuyor. Ayrıyeten, seferberlik ve savaş hallerinde kuvvet komutanlıkları buyruğuna girecek Jandarma Genel Komutanlığı ile Kıyı Güvenlik Komutanlığı birliklerinin barıştan itibaren belirlenmesine ve seferberlik faaliyetlerinin yürütülmesine ait İçişleri Bakanlığı ile bir protokol imzalanması hazırlıkları yapılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.